Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz Energetike"Magnohrom" ponovo izvozi...

“Magnohrom” ponovo izvozi sinter-magnezit u Evropu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Fabrika “Magnohrom” iz Kraljeva, posle skoro dve decenije, ponovo izvozi sirovine na evropsko tržište. Šleperi sa rudom sinter-magnezita svakodnevo odlaze u Grčku, Nemačku i Makedoniju.

Posle skoro dve decenije, kraljevačka fabrika “Magnohrom” ponovo je na evropskom tržištu sirovine za vatrostalne opeke. Da bi se poštovali rokovi isporuke, oko 200 radnika u “Magnohromu” i rudniku magnezita radi i do 15 sati dnevno.

– Opet je kao nekad. Niko ne pita ni za platu, samo da se radi – kaže Milorad Živković koji je u “Magnohromu” pored rotacione peći proveo skoro 28 godina.

Rotaciona peć u “Magnohromu” radi već mesec dana, a svako zrno prerađene rude koja izlazi kroz sita odlazi preko granice.

Upravnik pogona Milomir Sekulić kaže da se skoro sva roba koja se proizvede izvozi u inostranstvo Grčku, Nemačku, Makedoniju.

Radnici “Magnohroma” uspeli su da dostignu i nekadašnji rekord dnevne proizvodnje sintera.

U svakom od vagon kontejnera ima oko 100 tona sintera raznih granulacija. Prosečna vrednost im je 300 evra, a dnevna sirovina za proizvodnju sinternog magnezita u “Magnohromu” za sada stiže iz rudnika u okolini Čačka. Za koji mesec, zahvaljujući Vladi Srbije dopremaće se i sa Zlatibora.

– Otvaranjem rudnika na Zlatiboru obezbeđujemo sirovinu za dug period i uslove za proizvodnju vatrostalnih opeka – kaže predsednik Upravnog odbora “Magnohroma” Đorđe Kosanović.

Problemi u “Magnohromu” još nisu nestali ali ima posla i zarade, a ona se još uvek, deli na ravne časti.

“Svi, i radnici i direktor imaju iste plate”, kaže radnik “Magnohroma” Gordan Dostanović.

Do kraja godine “Magnohrom” od izvoza očekuje zaradu od sedam miliona evra. Zarada će uglavnom biti usmerena na kupovinu i revitalizaciju postrojenja, jer ih je bivši vlasnik engleska kompanija “Global stil” pre četiri godine, sve posekla i prodala u staro gvožđe.

Samo igrom slučaja sačuvana je peć kojom su, radnici i država, uspeli da ožive “Magnohrom” i čak posle dve decenije vrate ga na evropsko tržište.

Izvor ekapija.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!