Gorivo iz Rafinerije nafte u Pančevu plasiraćemo na tržišta Bugarske i Rumunije kada krajem sledeće godine završimo modernizaciju postrojenja, kažu u NIS-u.
Sergej Kuprijanov, portparol ruskog energetskog giganta Gasproma, navodi da su “to naša prioritetna tržišta, tamo ćemo razvijati maloprodajnu mrežu i veliki deo proizvoda dolaziće iz srpskih rafinerija. Zatim, važne su nam Bosna i Hercegovina i Crna Gora, a razmatramo i Hrvatsku i Mađarsku”.
Po njegovim rečima, Gaspromnjeft uložiće 500 miliona evra do 2012. godine u modernizaciju rafinerije nafte u Pančevu, što će, kako procenjuje, uticati da Srbija iskoristi industrijski i energetski potencijal regiona.
Kapital kompanije povećao se 13,4 puta od 2001. godine. Kuprijanov kaže da je “sama vrednost NIS je niska u odnosu na vrednost čitave grupe, ali je važna za stratešku ulogu na Balkanu. Preuzimanje NIS je veoma važno za poslovne planove i razvoj poslovanja Gasproma u jugoistočnoj Evropi”.
On dodaje da će izgradnja „Južnog toka“ uticati na ekonomsku i energetsku stabilnost Srbije i da je “gasovod još jedan korak u obezbeđenju čiste i konkurentne energije za Srbiju, koja će postati i važno gasno čvorište u regionu”.
„Južni tok“ će omogući Srbiji otvaranje oko 2.500 novih radnih mesta, privlačenje 1,5 milijardi evra direktnih investicija, dok će od tranzitnih taksa vaša zemlja moći, za 25 godina, da zaradi četiri milijarde evra. Srbija će, istovremeno, koristiti četiri milijarde kubnih metara gasa, navodi Kuprijanov.
Portparol Gasproma objašnjava da kroz zajednički dogovor Gasprom i Srbijagas formiraju cene gasa, koje su deo sporazuma o snabdevanju.
“Ova formula zavisi od cene uvezenog gasa na granici, lokalnih taksa distributera i preduzeća koja prevoze gas, a što je sve regulisano zakonima. Takođe, bitno je uzeti u obzir činjenicu da je cena gasa direktno povezana sa cenom sirove nafte, pa je, samim tim, podložna promenama kako se menja situacija na tržištu”, navodi on.
Izvor novosti.rs