Od optužbi, koje se poslednjih dana čuju o malverzacijama u poslovanju Rudarskog basena „Kolubara”, mnogo važnije je da u naredna dva meseca otpočne preseljenje groblja u Vreocima, jer bez uglja ispod tog sela „Kolubara” već 2013. neće moći da ostvaruje planiranu proizvodnju. Termoelektrane u Obrenovcu ostaće bez dovoljnih količina goriva, a Srbija bez planiranih kilovat-časova električne energije.
Upravo je na to, juče na konferenciji za novinare upozorio Nebojša Ćeran, direktor Rudarskog basena „Kolubara”, istakavši da kašnjenje eksproprijacije zemljišta u Vreocima, kako bi se oslobodile rezerve uglja, kao i proširenje postojećih kopova do 2013. godine može dovesti u pitanje planiranu proizvodnju struje u Srbiji, odnosno povećanje godišnjih troškova uvoza struje za 150 do 200 miliona evra. Kašnjenje u realizaciji preseljenja Vreoca od tri do pet godina moglo bi da dovede do restrikcija struje, upozorio je Ćeran.
Na kopovima „Kolubare” proizvodi se više od 75 odsto uglja u Srbiji i tržištu se isporučuje više od 1,2 miliona tona uglja za industrijsku i široku potrošnju. Geološke rezerve uglja u Kolubarskom basenu koji obuhvata 600 kvadratnih kilometara su oko tri milijarde tona, a bilansne oko dve milijarde tona.
Ćeran je istakao da je „Kolubara” 2010. završila sa pozitivnim finansijskim rezultatom od 21 milion evra. Upitan, da li„ Kolubara” ima internih ili eksternih dugovanja i prema kojim firmama, Ćeran je odgovorio da trenutni ukupni dugovi „Kolubare” iznose 9,5 milijardi dinara i da je neophodan investicioni ciklus do 2015. vredan između 120 i 150 miliona evra.
Ćeran je rekao da su u „Kolubari” 2008. godine znatno porasli troškovi zakupa privatne mehanizacije, dodavši da su delom bili opravdani, jer je to bila godina velikih radova, ali je i istakao da će to biti predmet istrage nadležnih organa koji treba da utvrde koliko je zaista bilo opravdano toliko angažovanje dodatne mehanizacije.
– Ti troškovi su u 2010. godini smanjeni za 80 odsto, odnosno za 40 miliona evra godišnje, dok je angažovanje privatne mehanizacije na kopovima smanjeno deset puta.
Od 2009. godine, kad je promenjeno rukovodstvo u „Kolubari”, propisana su pravila za prodaju uglja, obezbeđena sigurna naplata, a broj zaposlenih je manji za 800, što je donelo godišnje uštede od pet miliona evra, dok su uštede po osnovu sponzorstava i donacija dva miliona evra – rekao je Ćeran.
Troškovi „Kolubare” za zakup mehanizacije u 2010. bili su 935 miliona dinara, a 4,23 milijarde dinara (oko 50 miliona evra) u 2008. godini.
Prema njegovim rečima, za zakup mehanizacije u 2006. plaćeno je 1,5 milijardi dinara, u 2007. godini 2,4 milijarde, a u 2009. godini 1,55 milijardi dinara. Do pada troškova je došlo smanjenjem broja angažovanih mašina, moto sati, cene moto sata i ograničavanjem dnevnog angažovanja mašina.
– Nedostajuća mehanizacija sada se angažuje raspisivanjem tendera, a u ovom trenutku su od ukupno angažovane mehanizacije 82 odsto sopstvene mašine, a ostalo su iznajmljene”, kaže prvi čovek „Kolubare”, istakavši da je u kompaniji trenutno iznajmljena mehanizacija angažovana samo u prvoj smeni, dok mašine tog preduzeća rade u tri smene.
– Cena jednog moto časa iznajmljene mehanizacije danas je približno ista ceni koju ima mehanizacija u vlasništvu „Kolubare”, kaže on.
Predviđeno je da se za nabavku nove mehanizacije u 2011. izdvoji šest miliona evra, od čega pet miliona evra kroz povoljne kreditne aranžmane.
Konferenciji za novinare prisustvovali su gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i generalni direktor EPS-a Dragomir Marković koji nije odgovarao na pitanja novinara.
Izvor Elektroenergetika.info