Predstavnici NIS-a učestvovali su na drugoj po redu međunarodnoj stručnoj konferenciji na temu “Uloga uljnih škriljaca u prevazilaženju energetske krize”, koja je održana u Beogradu u organizaciji energetskog internet portala „Balkan magazin“.
Konferenciji su prisustvovali i predstavnici nadležnih ministarstava i stručnjaci u oblasti rudarstva, energetike i ekonomije koji su javnosti predstavili značaj škriljaca u oblasti enegetike i u kojoj meri Srbija raspolaže njima. Posebna pažnja učesnika bila je posvećena vrstama i prednostima tehnologije za preradu uljnih škriljaca, ali i kakve ekološke rizike može da donese ovaj proces.
Tom prilikom, predstavnici Vlade Srbije su istakli da će do kraja godine biti raspisan tender za istraživanje, preradu i eksplataciju uljnih škriljaca iz Aleksinačkog basena. Procenjuje se da u Srbiji ima 11 basena u kojima se nalazi 4,5 milijarde tona procenjenih rezervi uljnih škriljaca.
Među zainterersovanim kompanijama za eksploataciju uljnih škriljaca nalazi se i NIS, koji već poseduje rafinerijske kapacitete u kojima bi se prerađivala nafta.
Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a istakao je da bi transport nafte u druge rafinerije ili izgradnja nove rafinerije bila veoma skupa, dok bi korišćenje postojećih rafinerija u Pančevu i Novom Sadu uštedelo dosta novca. On je takodje objasnio da bi korišćenje uljnih škriljaca moglo da poveća energetsku bezbednost Srbije
Predstavnici ruske kompanije OAO Atomenergoprojekt, koja je poznata po iskustvu i razvijenoj tehnologiji koju koriosti za eksplataciju uljnih škriljaca, predstavili su učesnicima okruglog stola tehnologiju koju koriste prilikom prerade uljnih škriljaca. Naime, ova kompaniaj već sedamdeset godina razvija tehnologiju prerade uljnih škriljaca. U saradnji sa kompanijom TTU oni razvijaju tehnologije prerade uljnih škriljaca sa maksimalnom iskorišćenošću energije. Trenutno sa njihovim tehnologijama rade dve termoelektrane na uljne škriljce u Estoniji, a angažovani su na još deset projekata u različitim zemljama. Prema rečima Ruslana Salihova, glavnog inženjera ove kompanije, oni su proces od dobijanja dozvole do izgradnje fabrike prošli u mnogim zemljama, među kojima su i zemlje EU.
Izvor NIS