Izvoz nafte iz poslednjeg velikog naftnog terminala na istoku Libije koji je u rukama pobunjenika neće biti nastavljen bar do sredine aprila, izjavio je danas direktor kompanije “Arabian galf oil” u Tobruku Radžab Sahnun.
On je rekao da se ne očekuje da sledeći tanker prispe u naftni terminal Marsa al-Hargiah u sledećih mesec dana, što pokreće novo pitanje da li ta članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) uopšte više izvozi sirovu naftu.
Marsa al-Hargiah je bio poslednji od četiri glavna izvozna terminala u istočnoj Libiji koji je nastavio rad u vreme žestokih borbi između pobunjenika i snaga lojalnih libijskom lideru Moameru Gadafiju. Ostala tri terminala – Ras Lanuf, Sidr i Marsa al-Brega – zatvorena su već nekoliko dana.
“Trenutno uopšte nema izvoza”, rekao je Sahnun za agenciju AP, dodavši da se prvi sledeći tanker očekuje tek sredinom aprila.
Borbe u Libiji su “drastično” umanjile proizvodnju sirove nafte u toj zemlji – najmanje za dve trećine, izjavio je u nedelju Šukri Ganem, direktor libijske “Nacionalne naftne kompanije”.
Analitičari i stručnjaci se pitaju da li Libija i dalje proizvodi ili izvozi bilo kakve znatnije količine nafte. Oni ukazuju da kupci sve više strahuju da šalju tankere u područje u kojem besne borbe.
U istočnim delovima Libije se nalazi 70 do 75 odsto ukupnih libijskih rezervi nafte , najvećih u Africi.
Prerastanjem protesta, koji su izbili 15. februara, u pravi konflikt, strane naftne kompanije su povukle svoje osoblje i radnike iz Libije, čime je ta zemlja lišena stručnjaka koji su stajali iza najvećeg dela njene proizvodnje nafte.
Ganem i zvaničnici libijske vlade su pozvali strane naftne kompanije da se vrate, ali su ti pozivi ostali neuslišeni.
Izvor Tanjug.rs