Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Malo otpadnih voda u Srbiji se prečišćava

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

 

Stepen prečišćavanja otpadnih voda u Srbiji je veoma mali i iznosi ispod 10 odsto, izjavio je direktor Direkcije za vode Srbije Aleksandar Prodanović i dodao da je posledica toga nedovoljno kvalitetna pijaća voda i pojava podzemnih voda koje ugrožavaju izvorišta pitke vode. 

Prema podacima Ujedinjenih nacija (UN), Srbija se nalazi na 47. mestu u svetu po rezervama zdrave i pitke vode, a savremenim sistemom vodosnabdevanja obuhvaćeno je preko 70 odsto stanovišta Srbije, rekao je Prodanović na konferenciji “Portuglasko partnerstvo za vodu u saradnji sa ambasadom Portugalije”.

On je dodao da je prioritet Srbije poboljšanje vodosnabdevanja i obezbedjivanje uslova da stanovništvo pije vodu dobrog kvaliteta, ističući da sadašnjim rezultatima po pitanju prečišćavanja voda “ne možemo biti zadovoljni”.

Stalni koordinator UN u Srbiji Vilijam Infante naglasio je da bi Srbija trebalo da usvoji i primenjuje direktive koje su propisane u EU, a odnose se na snabdevanje i upravljanje vodom, u cilju zaštite zdravlja i životne sredine.

Infante je naveo da podatak da je u Srbiji nizak stepen prečišćavanja (samo četiri odsto) otpadnih voda “zaista dramatičan, jer zemlja koja želi da pristupi EU ne može da tretira tako mali procenat otpadnih voda i da čak 96 odsto ispušta u Savu i Dunav i druge reke”.

Koordinator UN je naveo da je, na osnovu njegovog subjektivnog mišljenja, kvalitet vode u Srbiji danas mnogo lošiji nego pre sedam – osam godina.

Prema njegovim rečima, potencijalne investicije u vodni sektor se već sedam godina nisu pomerile sa mrtve tačke, iako je možda moglo biti nešto uradjeno tim povodom u Novom Sadu i Nišu, ali sredstva nisu isplaćena zbog regulatornih poteškoća koje ovde još nisu prevazidjene.

Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer istakao je da Beograd i Novi Sad i dalje nemaju dobre fabrike za prečišćavanje kanalizacionog otpada, 40 odsto stanovništva nije priključeno na kanalizacioni sistem, a kanalizacionim odlivima ugroženi su i izvori pijaće vode.

On je naveo da je 20 odsto teritorije u opasnosti od poplava i neophodno je izgraditi dobru kanalizacionu mrežu, kao i sistem odbrane od poplava.

Dežer je ukazao na to da nedavna pojava poplava u Novom Pazaru i ranije u Trgovištu i drugim naseljima u Srbiji zahteva brzu reakciju da bi se sprečili slični scenariji.

“Evropska unija je prošle godine podržala ulaganje u vodosnabdevanje u Požarevcu, Petrovcu i sada smo usmereni na projekte prečišćavanja otpadnih voda”, naveo je Dežer.

On je rekao da u programu pretpristupnih (IPA) fondova EU podržava strategiju Dunavskog sliva i da je intenzivna saradnja i pitanje zaštite u velikom interesu Srbije, dok je evropska zajednica priznala posvećenost Srbije da se posveti ovim pitanjima i sprovodjenju Dunavske strategije.

Konferencija “Portugalsko partnerstvo za vodu u saradnji sa ambasadom Portugalije u Beogradu, programom UN za razvoj i Vladom Srbije, ima za cilj da se kroz primer dobre prakse Porugalije pokaže svoje iskustvo, visoko kvalifikovanu tehničku i naučnu stručnost, integraciju socijalnih i ekonomskih veština.

Otvaranju konferencije, na kojoj će Portugalsko partnerstvo za vodu ukazati na svoj interes za saradnju sa Srbijom u tom sektoru, prisustvovali su brojni predstavnici diplomatskog kora, Vlade Srbije, banaka i drugih relevantnih institucija.

Izvor newbalkan.com

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!