Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz Energetike“Južni tok” –...

“Južni tok” – evropski prioritet

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

Projekat „Južni tok“, koji će danas biti predstavljen u Briselu, nalazi se u fazi “niskog starta” – već su potpisani međuvladini sporazumi s Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom.

Osnivačima projekta, Gaspromu i italijanskom „Eniju“ pridružuju se, kako javlja “Glas Rusije”, francuski EdF i nemački Wintershall.

Partneri,međutim, još imaju pitanja. Šta će na kraju biti s investicijama? Koja je konačna konfiguracije maršrute od Bugarske do Italije? Kad će se pojaviti opšte fizibiliti studija projekta?

“Prezentacija „Južnog toka“ danas u Briselu može dati mnoga objašnjenja,“ smatra jedan od vodećih stručnjaka za energetiku, akademik Anatolije Dmitrijevski.

Prezentacija je izuzetno važna za Rusiju. Pre svega, zbog toga što ćemo pokazati dobru volju da pomognemo diverzifikaciju isporuka gasa u Evropu, kaže Dmitrijevski.

Posle Japana, događaja na Severu Afrike i u zoni Persijskog zaliva, Rusija izgleda kao jedini, kako primećuje radio, pouzdan partner i praktično garant energetske bezbednosti Evrope. Već preko 40 godina izvoze gas Evropljanima. I samo je dva puta, na kratko vreme, došlo do prekida – 2005. godine zbog ljutih mrazeva i 2009. godine krivicom Ukrajine. Pošto je tako, zašto se „Južnom toku“ ne bi dao status prioritetnog evropskog projekta? U odnosu na onaj koji ima „Nabuko“ i sasvim realni „Severni tok“?

Na sastanku s predsednikom Austrije Hajncem Fišerom Dmitrij Medvedev je izrazio uverenost da će „Južni tok“ dobiti takav status.

Šta to menja u praksi? – pitanje je upućeno direktoru Instituta za nacionalnu energetiku Sergeju Pravosudovu.

Uz konstataciju da se jako mnogo menja on objašnjava da Kompanije koje budu sagradile gasovod imaće ekskluzivno pravo da ga koriste. Inače, svako ko eksploatiše gas, recimo u Turkmeniji, može da zahteva pristup kapacitetima „Južnog toka“. Status prioritetnog projekta za EU omogućava njegovim vlasnicima da mirno zaključuju s partnerima dugoročne ugovor. I još nešto. Smanjuju se finansijski rizici, a to znači da projekat dobija na važnosti u očima investitora.

Pozitivan odnos prema „Južnom toku“ postepeno osvaja umove u EU, smatraju ruski stručnjaci. Usaglašavanje prezentacije projekta u Briselu s Evropskom komisijom je još jedna potvrda toga, konstatuje “Glas Rusije”.

Izvor bizlife.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: Engie proširuje portfolio obnovljivih izvora novom solarnom elektranom od 37,2 MW u Prahovi

Engie Rumunija je završila izgradnju svoje šeste solarne elektrane u opštini Ariceştii Rahtivani, okrug Prahova, sa instaliranim kapacitetom od 37,2 MW. Ovaj projekat predstavlja značajan korak u širenju obnovljivih izvora energije kompanije i njenoj posvećenosti energetskom prelazu. Nova elektrana...

Mađarska postavila rekord sa 6.200 MW solarne energije, premašila domaću potrošnju električne energije

Mađarska je prošlog petka postigla rekord u proizvodnji solarne energije, sa vršnom vrednošću od 6.200 MW tokom 15-minutnog perioda koji je počeo u 12:15 časova, prema podacima operatora sistema za prenos električne energije MAVIR. Ovo je najveća zabeležena proizvodnja...

Bosna i Hercegovina: Nova solarna elektrana snage 64 MW kod Stoca širi najveći fotonaponski projekat u zemlji

Nova solarna elektrana snage 64 MW kod Stoca u Hercegovini zvanično je počela da isporučuje električnu energiju u nacionalnu mrežu Bosne i Hercegovine. Ova elektrana predstavlja drugu fazu solarnog projekta Hodovo, koji je najveća fotonaponska elektrana u zemlji. Projekat...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!