U februaru 2023. spot cene na većini evropskih tržišta električne energije porasle su u odnosu na januar. Tržišta u februaru beleže pad potrošnje i cena gasa, ukupni pad proizvodnje energije vetra i povećanja cene ugljen-dioksida. Tako je 21. februara cena dozvola EU za CO2 dostigla 101,25 evra po toni.
Cene električne energije su pale u februaru na polovini tržišta u regionu jugoistočne Evrope, odnosno u Grčkoj, Italiji, Mađarskoj i Turskoj, dok su ostale zemlje zabeležile rast spot cena.
Najveći pad cene električne energije zabeležen je u Grčkoj i Turskoj, za oko 19 odsto. Italijansko tržište je bila najskuplje u regionu u februaru 2023, sa prosečnom mesečnom cenom električne energije od 161 evro po MWh. Sledi je Grčka koja je registrovala prosečnu veleprodajnu cenu električne energije od 156,2 evra po MWh.
Spot cene u februaru u ostalim državama regiona JIE iznosile su 145,4 evra po MWh u Srbiji, 142,5 evra po MWh u Bugarskoj i Rumuniji, 146,2 evra po MWh u Mađarskoj i 145,2 evra po MWh u Hrvatskoj.
U poređenju sa januarom 2023. godine, potražnja za električnom energijom se smanjila na svim analiziranim tržištima, pošto je prosečna temperatura u februaru u Evropi 2023. bila za 1,2°C iznad višedecenijskog proseka. Najveći pad potražnje za električnom energijom u februaru 2023. godine u odnosu na prethodni mesec registrovan je u Grčkoj i Turskoj – za 12 odsto, odnosno 9 odsto, a zatim u Srbiji i Mađarskoj – obe su zabeležilu nižu potražnju za oko 8 odsto.
Proizvodnja iz varijabilnih obnovljivih izvora je zabeležila dobitke na većini tržišta, osim u Srbiji i Hrvatskoj, koje beleže pad proizvodnje za 22 odsto, odnosno 13 odsto. Mađarska, Bugarska i Grčka su zabeležile porast proizvodnje iz obnovljivih izvora za 40 odsto, 33 odsto, odnosno 11 odsto, dok su Rumunija i Italija zabeležile skormno povećanje za 3 odsto, odnosno 1 odsto.
Proizvodnja hidroenergije bila je niža u gotovo svim zemljama JIE u februaru, osim u Bugarskoj i Mađarskoj.
S obzirom da su evropske spot cene gasa nastavile da padaju tokom februara, što je uticalo na veleprodajne cene električne energije, većina zemalja je tome prilagodila svoju prekograničnu trgovinu električnom energijom.
Većina zemalja smanjila je uvoz električne energije u skladu sa manjom domaćom potražnjom, dok su pojedine zemlje u regionu, poput Hrvatske i Srbije, povećale uvoz električne energije kako bi pokrile nižu proizvodnju iz obnovljivih izvora.
Na francuskom tržištu električne energije mrežni operator RTE je sredinom februara objavio da je, nakon više od 40 godina na poziciji net izvoznika eleketrične energije Francuska u 2022. godini postala neto uvoznica. Ukupna proizvodnja električne energije u Francuskoj u prošloj godini iznosila je 445 TWh, što je najniži nivo od 1992.