Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Ipak neće biti pojeftinjenja goriva u Srbiji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

 

Iako su cene nafte u protekle dve sedmice pale u svetu za više od 12 odsto, građani Srbije teško mogu očekivati da će gorivo pojeftiniti.

Naftna industrija Srbije, koja je najveći snabdevač pumpi u Srbiji, saopštila je da su njene cene na prosečnom nivou u regionu.

“NIS će težiti da zadrži konkurentne cene u Srbiji i pratiti da budu prosečne po regionu. Dalje promene cena zavisiće od cene nafte na svetskom tržištu i situacije na regionalnom tržištu naftnih derivata”, rečeno je agenciji Beta u NIS.

Kako navode u NIS, nagli pad cene sirove nafte na svetskom tržištu prouzrokovan je dnevnopolitičkim uticajem, a ne ekonomskim: “Cena nafte u 2011. godini podložna je spekulativnim uticajima”, navodi NIS.

Cena nafte na međunarodnom tržištu u protekle dve sedmice opala je za više od 12 odsto, a blago je oslabio i kurs dolara u odnosu na evro.

Na pumpama NIS, evro-dizel danas košta od 130 do 136 dinara za litar, dizel D2 od 119 do 123 dinara a bezolovni benzin od 125 do 131 dinara za litar.

Predsednik UO Kompanije Nafta Nebojša Atanacković je kazao Beti da je teško proceniti da li će doći do smanjenja cena goriva u Srbiji, jer to umnogome zavisi od NIS.

Atanacković smatra da bi bilo logično da se cena goriva smanji zbog pada cene nafte na međunarodnom tržištu, ali je to pitanje u Srbiji kompleksno i zbog valutne razlike: nafta se plaća dolarima čija je vrednost opala u odnosu na evro, a dinar je poslednjih dana ojačao prema evru, tako da je gorivo u Srbiji sada čak i skuplje kada se računa u evrima.

On je dodao i da, bez obzira na to što postoji konkurencija, i što se cene razlikuju, tržište naftnih derivata u suštini još nije slobodno, zbog različitih akciza za uvozno i domaće gorivo, a cene diktira NIS kao glavni snadbevač gorivom.

Izvor beta.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Trenutni ugovor o snabdevanju gasom između Rusije i Srbije bi mogao produžen do kraja septembra

Anton Kobyakov, savetnik predsednika Rusije, najavio je da bi trenutni ugovor o snabdevanju gasom između Rusije i Srbije mogao biti produžen do kraja septembra. Očekuje se da će produženje biti finalizovano pre nego što se održi Ruska ekonomska nedelja,...

Rumunija: Vlasnik Alexandrion Group-a kupio terminal za LPG u Konstanci

Nawaf Salameh, istaknuti rumunski biznismen i vlasnik Alexandrion Group-a, najvećeg proizvođača alkoholnih pića u Rumuniji, kupio je Terminal za LPG Octogon Gas & Logistics koji se nalazi u luci Konstanca. Salameh je istakao da je Terminal za LPG Octogon Gas...

Rumunija: Cene i obim trgovine električnom energijom na tržištu OPCOM u avgustu

U avgustu 2024. godine, prosečna cena električne energije na dan-unapred tržištu rumunske energetske berze OPCOM iznosila je 126,91 evra/MWh. Ovo predstavlja pad od 24,86% u odnosu na avgust 2023. godine i smanjenje od 12,56% u poređenju sa prosečnom cenom...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!