Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska:Vladina energetska politika-Kakva...

Hrvatska:Vladina energetska politika-Kakva je budućnost OIE?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Finalni dio Liderove konferencije o energetskoj budućnosti ‘Vladina energetska politika – provedba’ bio je rezerviran za okrugli stol o budućnosti obnovljivih izvora energije.

Uvodni govor održao je iz Ivan Šimić iz tvrtke C.E.M.P. te je istaknuo kako se dugoročno mora smanjiti ovisnost o uvozu energije.

Problemi kojima se susreću svi koji se žele baviti obnovljivim izvorima energije su administrativni i tehnički. Pritom se tehničke može vrlo lako rješiti, dok su administrativni, poput glomazne i spore birokracije u Bruxellesu velika prepreka.

“Pod hitno bi trebalo uvesti mogućnost jednokratnih subvencija, dok za buduće projekte treba transparetnim učiniti pojam referentne cijene koja mora biti usuglašena sa proizvodnom cijenom nove konvencionalne plinske energije”, tvrdi Šimić.

Na okruglom stolu ‘ Budućnost obnovljivih izvora energije i izmjene u tarifnom sustavu’ pod moderatorskom palicom novinarke Lidera Jasmine Trstenjak sudjelovali su Kristina Čelić iz Ministarstva gospodarstva, Ivan Šimić, Aljoša Pleić iz SunStrooma te Zlatko Zmijarević iz HERA-e.

Tarifni sustav za obnovljive izvore previše se puta mijenjao, pa je Pleić ustvrio da se ne radi o tržištu već o lutriji. Teško je naći sugovornike u nadležnim ministarstvima, zbog čega svi projekti stoje, dok se ne zna kakav će im biti ishod. Čelić mu je odgovorila kako postoje vrlo dobri primjeri projekata koji su dovedeni do kraja, poput elektrane na bioplin u Jakuševcu.

“Projekti obnovljivih izvora moraju prije svega koristiti lokalnoj zajednici.”, kazala je.

Šimić misli da tarifni sustav mora biti ispod Zakona o obnovljivim izvora energije, koji mora ponuditi dobru metodologiju postavljanja cijene i poticajnih sredstava. Bilo bi dobro i povezati tarifni sustav i Zakon. Zmijarević sustave poticaja promatra kroz ulogu regulatora: “Mi osiguravamo da pojedina tržišta energije funkcioniraju.

Ono što je važno napomenuti jest da tenzije koje su sada nastale daju jasniji pogled na to kako možemo osmisliti politiku obnovljivih izvora i kako u konačnici možemo poboljšati okoliš. Pred nama je da počnemo razmišljati kako da napravimo nešto novo, trebamo biti osposobljeni da bi dali neki prijedlog, a to znači da jako dobro treba poznavati zakone i podzakonske akte, poput tarifnog sustava.”.

Zaključno, Pleić je ustvrdio da su potrebne jednostavnije procedure za instaliranje mikro-solarnih ćelija na kućama i slične projekte kako bi se razvila svijest o obnovljivim izvorima i o tome da kilovat energije vrijedi jednako neovisno o izvoru.

“Što se tiče većih projekata, traju intenzivni pregovori sa zakonodavcem, međutim povratne informacije sa druge strane su katastrofalne. Naši projekti su vrijedi 400 milijuna kuna i stoje zbog izmjena tarifnih sustava koje nitko nije mogao očekivati. Što raditi? Državu ne možemo tužiti….”, zaključio je Pleić.

Čelić je obećala aktivnu politiku i intenzivan rad na razvoju obnovljivih izvora energije koji će uroditi novim tehnologijama koje će se pretočiti u proizvodnju i industriju.

Izvor Croenergo

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!