Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska:ORaH protiv termoelektrane...

Hrvatska:ORaH protiv termoelektrane na ugljen u Luci Ploče

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

ORaH se danas usprotivio mogućnosti izgradnje termoelektrane (TE) na ugljen snage 800 MW u luci Ploče, istaknuvši da se ne smije dopustiti onečišćenje ugljenom na Jadranu.

U Hrvatskoj se energetska politika zadnjih 15 godina ne vodi u javnom interesu, a primjer je pokušaj da se uz podršku Ministarstva gospodarstva pokrene postupak izmjena Prostornog plana Dubrovačko-neretvanske županije radi izgradnje TE na ugljen u Pločama, istaknuto je na konferenciji za novinare ORaH-a.

Potpredsjednik stranke Davor Škrlec upozorio je da se Dubrovačko-neretvanska županija opredijelila za obnovljive izvore energije, a u istom smjeru ide Splitsko-dalmatinska županija.

Sadašnja potrošnja struje u te dvije županije, kao i projekcije za budućnost, uz primjenu mjera energetske učinkovitosti ne zahtjeva izgradnju TE. Stoga je pravi potrošač, za kojeg bi se gradila TE, zapravo mostarski Aluminij, kaže Škrlec.

Podsjetio je na povijest problema Aluminija sa strujom – od štetnog ugovora s HEP-om zbog kojeg je tadašnji direktor Ivan Mravak završio u zatvoru, preko pokušaja izgradnje TE snage 500 MW u Mostaru, od čega se odustalo nakon protivljenja građana, do pokušaja pokretanja projekta TE Kongora na lignit između Tomislavgrada i Posušja, čemu se također protive građani.

Vrhunac kompromitacije Hrvatske bio je pokušaj da se u tajnosti sklopi ugovor s HEP-om prije ulaska Hrvatske u EU, s povlaštenom cijenom za isporuku električne energije, rekao je Škrlec.

Nakon što su svi ti pokušaji propali, trebalo je pričekati donošenje Zakona o strateškim investicijama, zloupotrijebiti Strategiju energetskog razvoja Hrvatske i dezinformirati stanovništvo u Neretvanskoj dolini, te problem riješiti izgradnjom TE na ugljen u luci Ploče, jer bi ugljen za tu elektranu ionako dolazio preko iste luke.

Zato investitorima nije teško obećavati kako će TE besplatno davati toplinu za grad Ploče i staklenike, rekao je Škrlec.

Osnovni je postulat ekonomije da “ne postoji besplatan ručak”, tako da bi cijenu izgradnje TE na ugljen građani u budućnosti plaćali generacijama, istaknuo je Škrlec.

ORaH je svjesan da u Aluminiju Hrvatska ima vlasničke interese, ali poručuje Vladi da to treba rješavati s vlastima BiH, a ne zbog nesposobnosti da zaštiti svoje interese problem prebacivati na hrvatske građane.

Izvor Seebiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!