Ina razmatra pravne mogućnosti kojima bi osporila nedavnu odluku Vlade da od 1. travnja ove, pa sve do kraja ožujka 2017. godine, HEP-u prodaje svoj plin iz domaćih izvora namijenjen kućanstvima, po reguliranoj cijeni od 1,7 kuna po kubičnom metru.
Na tome će Ina godišnje gubiti, odnosno HEP-u prepuštati, 250 do 350 milijuna kuna, piše Novi list.
Vlada je nedavno, podsjetimo, opskrbu lokalnih distributera Ininim plinom za kućanstva, iz Inine tvrtke Prirodni plin prebacila HEP-u, koji se tim poslom do sada nije bavio. Ini je pritom odredila cijenu po kojoj će svoj plin prodavati HEP-u, 1,7 kuna po kubiku, dok je Prirodni plin do sada distributerima prodavao taj plin za 2,20 kuna. HEP će pak distributerima koji opskrbljuju kućanstva dalje taj plin prodavati po 2,4 kune.
Vladinim je odlukama liberalizacija tržišta u kategoriji kućanstava time odgođena na tri godine, što je dobro za kućanstva jer na snazi ostaju krajnje cijene za kućanstva, u rasponu od tri do četiri kune za kubik, ovisno o lokalnom distributeru. Kroz te tri godine će i 36 lokalnih distributera plin morati, međutim, kupovati isključivo od HEP-a, što znači da ni u slučaju da im neki drugi opskrbljivač ponudi plin po cijeni manjoj od 2,4 kune, jeftiniju ponudu neće moći prihvatiti.
Ina je nakon ovih odluka Vlade javno izrazila svoje nezadovoljstvo, i nema se namjeru tek tako s njima pomiriti. Najviše im smeta činjenica da će HEP na njima generirati 300 milijuna kuna prihoda godišnje, što će u pitanje, upozorili su javno, dovesti Inine daljnje investicije. Reguliranih cijena, može se čuti unutar kompanije, nije trebalo više biti nakon 1. travnja, a Vlada je svoje odluke donijela bez konzultiranja s njima. Dozvolu za opskrbu plinom u Hrvatskoj već ima pedesetak poduzetnika, kod kojih se opskrbljuje industrija i gospodarstvo općenito, tržište na kojem je zaživjela liberalizacija.
U slučaju kućanstava liberalizacije još neće biti, na što će se Ina, doznajemo, požaliti i EU instancama, primarno zbog diskriminacije na tržištu. Europske direktive, uvjereni su, ne poznaju i ne priznaju regulaciju cijena, odnosno državno određivanje cijena među poslovnim subjektima, u ovom slučaju između Ine i HEP-a, kao i HEP-a i lokalnih distributera.
Izvor Seebiz