Kako ozeleniti i ujedno unaprijediti svoje poslovanje te time osigurati održivu i sigurnu budućnost za cijelu zajednicu raspravljalo se danas na 2. Regionalnoj RE-Source Croatia konferenciji
Na 2. Regionalnoj RE-Source Croatia konferenciji posvećenoj razvoju PPA ugovora, koja je danas održana u hotelu Sheraton u Zagrebu u organizaciji Udruženja OIE Hrvatska , okupilo se više od 300 sudionika iz Hrvatske i regije. PPA ugovori, odnosno ugovori o kupnji električne energije između dviju korporacija – onih koje struju trebaju i onih koje ju proizvode, ali iz obnovljivih izvora, ključ su zelene tranzicije i put prema dekarbonizaciji, moglo se čuti na konferenciji.
70 posto građana smatra da smo premalo učinili u energetskoj tranziciji
Power Purchase Agreement (PPA) ugovor međusobno sklapaju oni koji energiju proizvode iz obnovljivih izvora te oni koji tu istu energiju trebaju, ili konkretnije, tvrtka koja posjeduje vjetropark i tvornica koja će za svoju proizvodnju koristi upravo struju iz navedenog vjetroparka.
„U Europi, takva vrsta ugovora uobičajena je stvar, a Hrvatska nastoji biti što bliže onome što definira EU, istaknula je Maja Pokrovac, direktorica Obnovljivih izvora energije Hrvatska (OIEH), na otvaranju Konferencije.
„Europa PPA ugovore vidi kao jedan od ključnih alata kako ćemo na europskom energetskom tržištu odraditi energetsku tranziciju, a Hrvatska trenutačno ima premali broj takvih Ugovora“, kazala je Pokrovac. “Ipak Hrvatska je danas puno osvještenija i gotovo 70 posto građana smatra da smo premalo učinili u našoj energetskoj tranziciji.”
Pokrovac je spomenula i prepreke s kojima se susrećemo, kao što je još uvijek nepoznata cijena priključka na elektroenergetsku mrežu koju je HERA (Hrvatska energetska regulatorna agencija) trebala donijeti prije 1,5 godinu. “Zbog toga stoje četiri projekta obnovljivih izvora energije koji su vrijedni kao četiri Pelješka mosta.”, podsjetila je, pozvavši sve sudionike da budu jači u zagovaranju interesa domaće energije..
Okupljene sudionike pozdravio je i državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Ivo Milatić također naglasivši koliko su PPA ugovori važni.
PPA ugovori su alat kako Hrvatska može prestati uvoziti električnu energiju. Važni su i zbog još jedne činjenice, a to je da ćemo zbog velike količine obnovljive energije u određenim dijelovima dana i velikih kapaciteta koji će se na terenu instalirati, morati imati adekvatan odgovor i u tržišnom smislu, odnosno formiranju cijena, podsjetio je državni tajnik i istaknuo kako će u novom dizajnu tržišta električne energije kojeg Europska komisija priprema, PPA ugovori biti dio zakonodavnih rješenja koja ćemo i mi prenijeti u naše zakonodavstvo.
„PPA ugovori, odnosno ugovori između proizvođača i potrošača obnovljive energije su apsolutno naša budućnost i nešto što treba podržavati. Svi moramo biti svjesni činjenice da ćemo , u tranziciji za koju smo se opredijelili, morati sve prebaciti na obnovljive izvore energije. A to se ne može ako ne postoji linija i čvrsta veza između proizvođača obnovljivih izvora i kupaca energije, što je preduvjet za stabilnost i dugoročno predviđanje troškova jednih i drugih, kao i prihoda obje strane.”
Milatić se osvrnuo i na trendove u Hrvatskoj, koji su dobri: „Od 2022. do 2023. godine proizvodnja energije iz solarnih elektrana narasla je za 380 posto. I to zato što se instalira veliki broj solara i mi smo već sada prešli pola gigavata instaliranih solarnih elektrana, dok nedavno nismo imali ni 50 MW.
Od 2021. godine do danas izdali smo oko 3.300 MW energetskih odobrenja, a do kraja godine bit će sigurno još 1.500 MW a možda i 2.000 MW. To znači da ćemo naše strateške ciljeve, 2.500 – 3.000 MW novih instaliranih kapaciteta do 2030., ostvariti prije vremena.”
Smatra također da je nedopustivo da još uvijek nemamo naknadu za priključenje na elektroenergetsku mrežu koja je trebala biti donesena u kolovozu 2022.. „Ministarstvo stalno „stišće i pritišće“ i imamo jasan stav što se tiče naknade za priključenje, nje uopće i ne bi trebalo biti, u smislu financijskog tereta za investitore.“
Rast PPA ugovora u Europi za 40 posto
Annie Scanlan, direktorica politika i utjecaja europske RE-Source platforme, istaknula je: “Rast potpisanih PPA ugovora u Europi prošle godine je čak 40% u odnosu na godinu prije, s ostvarenih 10,4 GW novih kapaciteta obnovljive energije. To ukazuje na sve veći zamah potražnje za obnovljivim izvorima energije među europskim poduzećima. Sektore najvećih korporativnih kupaca obnovljive energije u Europi u 2023. predvodila je teška industrija, zatim ICT, maloprodaja, telekomunikacije te inženjerstvo i tehnologija.”
Španjolska i Njemačka i dalje su predvodnice, zajedno čineći približno 50% ukupno potpisanih PPA ugovora u 2023.. “U Španjolskoj se sklapa najviše PPA ugovora, dobra je regulativa, a ima dovoljno zahtjeva, a i potencijala za obnovljive izvore. Njemačka je druga za sada, ali primat bi mogla preuzeti za nekoliko godina. Hrvatska je zasad među “ostalima“, kazala je A. Scanlan. Hrvatski telekom, Encro, Bauwerk Group samo su neke od tvrtki koje su kod nas već potpisnice PPA ugovore.
Dries Acke, direktor javnih politika u SolarPower Europe predstavio je što donosi nova reforma tržišta električne energije u Europi. “PPA ugovori su put prema stabilnim izvorima energije koji se u budućnosti mogu i dijeliti.” Naveo je primjer kako su u Portugalu na nogometnom stadionu postavljeni solari, a struja se dijeli s okolnim stanovništvom.
Pravila o organiziranju veleprodajnog tržišta električne energije
Što sve donose nova Pravila o organiziranju veleprodajnog tržišta električne energije raspravljalo se na prvom panelu koji je približio Regulatorni okvir ugovaranja kupnje električne energije.
Na panelu su sudjelovali Luka Pehar, direktor Sektora tržišta električne energije i eko bilančne skupine HROTE, Branimir Beljan, regionalni menadžer kompanije Danske Commodities, Vladimir Milanović, direktor tvrtke Masdar Taaleri Generation i odvjetnica Ivona Zagajski iz odvjetničkog društva Marohnić, Tomek & Gjoić, a moderirao je prokurist u tvrtki TEC Obnovljivi izvori Goran Fržop koji je istaknuo da i najbolji projekt može pokvariti loš ugovor o otkupu, dok se i onaj osrednji projekt može na obrnuti način popraviti.
“Priključak elektrane na mrežu i spore procedure pri nabavljanju dozvola su “usko grlo” za brži razvoj tržišta, pa i PPA ugovora u Hrvatskoj. No, poboljšanja ima nakon ulaska Hrvatske u eurozonu te Schengen, jer je Hrvatska sada manje rizična za ulaganje”, kazao je Vladimir Milinović.
Zaključak panela je kako će nova pravila donijeti i neke nove mogućnosti poput dogovaranja prodaje struje bez posredovanja treće osobe iako nije sasvim jasno kako će to funkcionirati u praksi. Također, ostala su restriktivna pravila po pitanju hibridnih modela, ali je najvažnije ipak da se sustav pokrene i da se tijekom vremena kontinuirano unaprjeđuje sukladno potrebama tržišta.
Prekogranični PPA
Uvod u drugu panel raspravu dao je Guy Brindley, direktor tržišnih analitika organizacije WindEurope koji se osvrnuo na različite modele PPA tržišta. Pojasnio da tvrtka uopće ne mora biti na istoj mreži kao i proizvođač, da bi međusobno sklopili PPA ugovor što je odlična shema za prekogranične PPA-ove. “Primjerice, struja od solara iz sunčanog dijela Europe može se koristiti u oblačnoj sjevernoj Engleskoj. To je standardni model za Ameriku, ali kod nas u Europi još nije.”, pojasnio je Brindley.
Izazovi koje proizvođači vide prilikom sklapanja PPA ugovora predstavljeni su na drugom panelu o različitim perspektivama ugovaranja kupnje električne energije iz OIE. Anketa provedena među vlasnicima elektrana pokazala je kako je prvi izazov pri sklapanju PPA-ova preniska cijena koju traže tvrtke koje energiju kupuju, manjak volumena energije koji se može ponuditi na tržištu na drugom je mjestu, dok je na trećem nedostatak kompetencija uprava u tome da se PPA ugovor uopće dogovara.
Jamstvo porijekla
O ulozi jamstva podrijetla u okviru strategije prema dekarbonizaciji govorio je Jos Tuinenburg, menadžer za usklađivanje standarda iz The I-TRACK Foundationa. Pojasnio je da PPA ugovor bez jamstva podrijetla nije “obnovljivi PPA” te istaknuo da je HROTE kod nas taj koji daje jamstvo porijekla energije.
O istoj se temi raspravljalo i na posljednjem panelu konferencije, na kojem su stručnjaci dali odgovore na pitanja što su uopće jamstva podrijetla i koja je njihova važnost u dekarbonizaciji. Kod jamstva podrijetla radi se o tome da se svaki megavatsat registrira na mrežu, a kupci dobiju garanciju da je njihova energija obnovljiva.
Zaključeno je kako sustav još nije dovoljno prepoznat te kao unaprjeđenje sustava predložilo se pojednostavljenje procesa poništavanja i time otvaranje tržišta za druge igrače, odnosno liberalizacija istog.
RE-Source Croatia 2024. konferencija završila je B2B susretima između sudionika, a možda i dogovorima oko budućih PPA ugovora u Hrvatskoj, prenosi tockanai.hr.