Ruska državna kompanija za proizvodnju gasa Gasprom, potpisala je u sredu ugovor o kupovini Ruskog Petroleuma, nosioca licence za gigantsko istočno-sibirsko gasno polje Kovikta, rekao je Oleg Smjetanjin iz Ruskog Petroleuma.
Prošle nedelje je ruski Gasprom kupio imovinu Ruskog Petroleuma za 22 milijardi rubalja (770 miliona USD), ili približno istu sumu koju je bivši vlasnik, Anglo-Ruski TNK-BP, prethodno investirao u ovu kompaniju.
Dnevni list Komersant, citirao je izvor Ministarstva za energetiku koji kaže da je ministar energetike Sergej Šmatko pisao vladi, navodeći da je cena iz ugovora previše visoka, u suprotnosti sa interesima vlade, kao i da nije uključena u investicioni plan Gasproma za 2011, kojim takođe nije uspeo da racionalizuje odluku o kupovini Ruskog Petroleuma.
Gasprom je kupio Ruski Petroleum bez odgovarajuće odluke Borda direktora ili saglasnosti Vlade, što je neophodno po statutu Gasproma.
,,Zato možemo zaključiti da je učešće Gasproma u kupovini Ruskog Petroleuma pod tim uslovima -nedgovarajuće”, rekao je izvor i dodao da Ministarstvo za ekonomski razvoj podržava zaključke tog ministarstva.
TNK-BP pridružio se Kovikta projektu, koji ima 2 triliona kubnih metara gasa, u nadi da će dobiti pristup gasovodu do za energijom gladne Kine, ali nije uspeo. Prošle godine firma je podnela zahtev za bankrotstvo Ruskog Petroleuma.
Državna naftna kompanija Rosnjeft je ranije bila kandidat za Kovikta, sa ponudom od 16 milijardi rubalja. Komersant je tvrdio da Vlada favorizuje ponudu Rosnjefta.
,,Za razliku od Gasproma, kompanija je uradila nezavisnu procenu svih sredstava, dogovorila kupovinu sa Vladom obezbeđujući odgovarajuću odluku svog Upravnog odbora, i utvrdila izvore finansiranja. Sve to u potpunosti odgovara interesima Vlade.” – citira se dobro obavešteni izvor Ministarstva za energetiku.
Šef Rosnjefta i potpredsednik Vlade zadužen za energetska pitanja, Igor Sečin, odobrio je preprodaju Kovikta Gaspromu od Rosnjefta po nabavnoj ceni, rekao je izvor Komersantu.
Nabavna cena se može smanjiti ako Gasprom ne uplati 22 milijardi rubalja kupoprodajnu cenu u roku od mesec dana, rečeno je iz dobro obaveštenog izvora agenciji RIA Novosti.
Izvor Energyopserver.com