Evropska unija razmatra nove mere za privremeno ograničavanje cena prirodnog gasa, koje su nedavno dostigle rekordne visine u poređenju sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ove nedelje, cene gasa u Evropi dostigle su najviše nivoe u poslednje više od dve godine, delimično zbog niskih temperatura i nedostatka vetra, što je omelo proizvodnju iz obnovljivih izvora energije. Kao rezultat toga, cene gasa u Evropi su trenutno tri do četiri puta više nego u SAD, što stavlja evropske kompanije u značajan nepovoljan položaj.
Evropska komisija razmatra ovu gornju granicu cena u okviru diskusija o predstojećem dokumentu o Clean Industrial Agreement (Čistom industrijskom sporazumu), koji se očekuje sledećeg meseca. Ovaj strateški dokument treba da se bavi načinima podrške teškoj industriji EU, koja se suočava sa višestrukim izazovima, uključujući agresivne trgovinske politike bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa i ambicioznu zelenu tranziciju EU. Iako su razgovori o ceni gasa još u ranoj fazi, izazvali su zabrinutost među industrijskim grupama. Ove grupe upozoravaju da bi takva mera mogla podrivati poverenje u evropsko tržište.
U pismu upućenom predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, 11 grupa, uključujući Europex (udruženje evropskih energetskih berzi) i AFME (lobi grupa za finansijska tržišta), izrazile su zabrinutost. Tvrde da bi sprovođenje gornje granice cena gasa moglo negativno uticati na stabilnost evropskih energetskih tržišta i sigurnost snabdevanja gasom širom kontinenta. Pismo je takođe upozorilo da bi takav cenovni krov mogao narušiti poverenje u evropski referentni sistem Title Transfer Facility (TTF), koji je glavni centar za trgovinu i određivanje cena gasa. Predloženo je da bi ograničenje cena moglo naterati globalnu zajednicu za trgovinu gasom da pređe na alternativne referentne tačke, koje su uglavnom smeštene van EU i smatraju se reprezentativnijim za tržišne uslove.
EU je prvi put predložila sličan cenovni krov 2022. godine tokom najteže energetske krize u bloku, koju je izazvao ruski prekid snabdevanja gasom nakon potpune invazije Ukrajine. Međutim, ova granica cena nikada nije primenjena, jer su cene gasa ostale ispod referentne tačke od 180 evra/MWh.
Zvaničnici EU potvrdili su da će predstojeći planovi uključivati i mere za sprečavanje trgovaca da veštački podižu cene gasa tokom leta, dok evropske zemlje skladište gorivo za narednu zimu. Međutim, očekuje se da će neki članovi biti oprezni u vezi sa prihvatanjem cenovnog plafona. Nemačka i Holandija su bile među zemljama koje su se protive prethodnom predlogu o postavljanju plafona cena.