Prema podacima Eurelectrica, asocijacije koja predstavlja evropski elektroenergetski sektor, obnovljivi izvori energije činili su 48% proizvodnje električne energije u EU 2024. godine, dok je nuklearna energija doprinosila sa 24%, a fosilna goriva dostigla rekordno nizak udeo od 28%. Eurelectric je 2024. godinu označio kao značajnu za elektroenergetski sektor Evrope, ističući da je rast obnovljivih izvora energije doveo do smanjenja emisija za 59% u poređenju sa nivoima iz 1990. godine, što je označilo najčistiji miks proizvodnje električne energije u istoriji EU.
Rast obnovljivih izvora energije doveo je i do rekordnih 1.480 slučajeva negativnih cena električne energije, pri čemu je bar jedna tržišna zona doživela negativne cene 17% vremena. Prosečna cena električne energije na tržištu na osnovu dnevnih ugovora u EU pala je za 16% u poređenju sa 2023. godinom, spuštajući se na 82 evra/MWh. Međutim, u poslednjem kvartalu godine došlo je do skoka cena zbog kombinacije rasta cena gasa, velike potražnje tokom zime, smanjenja proizvodnje iz solarnih izvora i niske aktivnosti vetra.
Eurelectric je takođe izvestio da je potražnja za električnom energijom ostala umerena, povećavši se za manje od 2% u odnosu na 2023. godinu, ali i dalje ostala ispod nivoa prekriznih godina, uglavnom zbog slabe industrijske potrošnje. Asocijacija je naglasila značaj prioritizacije industrijske elektrifikacije, ističući da „Clean Industrial Deal“ predstavlja ključnu priliku za promociju elektrifikacije putem mera poput stvaranja banke za elektrifikaciju, uspostavljanja zona ubrzane elektrifikacije i implementacije mehanizama za smanjenje rizika u dugoročnim ugovorima o kupovini električne energije.