Evropski fjučersi za ugljenik porasli su u petak po prvi put na preko 80 evra po toni, testirajući odlučnost političara koji obećavaju da će se agresivno boriti protiv klimatskih promena, dok se suočavaju sa inflacijom koja pogađa ekonomije širom sveta.
Troškovi zagađenja porasli su za više od 140% ove godine nakon što je u Evropi postavljena strožija ekološka agenda, a veliki rast cena prirodnog gasa učinio je prljaviji ugalj ekonomičnijim za korišćenje u proizvodnji električne energije.
Cena fjučersa je porasla u petak za čak 0,7%, na 80,42 evra za metričku tonu na ICE Endex-u u Amsterdamu, pre negativnog preokreta.
Brzi rast cena ugljenika iznenadio je kreatore politike. Povećanje troškova zagađenja ima za cilj da izbaci prljava goriva iz proizvodnje električne energije i industrijskih procesa. Trenutno se to ne dešava zaista. Rastuće cene prirodnog gasa znače da će Evropa verovatno videti povećanje emisija ove godine jer će elektrane na ugalj biti profitabilne ove zime. To je neprijatno za brojne lidere koji su dali glasna obećanja na pregovorima o klimi u Glazgovu prošlog meseca.
Dugoročno, visoka cena ugljenika mogla bi da ubrza ulaganja u metode za smanjenje emisija ili prelazak na čistija goriva. Tehnologije poput hvatanja i skladištenja ugljenika ili proizvodnje vodonika iz obnovljivih izvora energije postaće ekonomski isplativije ako cena ugljenika ostane iznad trenutnih nivoa.
Iako bi visoka cena mogla da podstakne kompanije da investiraju u opremu kako bi smanjile svoje emisije, brzina povećanja će ih verovatno naterati da zastanu kako bi videli da li će se trenutne cene zadržati, kaže Markus Ferdinand, menadžer fokusiran na električnu energiju i emisije u Evropi u Thema Consulting Group, sa sedištem u Oslu. Indeks relativne snage, tehnički indikator zamaha tržišta, pokazao je da je cena ugljenika u najvećoem procentu iznad fer vrednosti od maja, neposredno pre nego što je cena pala za 12% za dva dana.
„Zaista je ludo“, rekao je Ferdinand. „Samo ide prebrzo da bi bilo održivo.“
Nikada nije bilo skuplje zagađivati u EU
Pošto se inflacija već povećava, rastući troškovi emisije neće pomoći. Brzi rast cena ugljenika izaziva zabrinutost da bi Evropska komisija mogla da uskoči i ograniči spekulacije na tržištu.
Kako se godina bliži kraju, pregršt drugih tehničkih faktora takođe gura dozvole na više. Velika količina opcija za ugljenik po ceni od 80 evra do kraja godine ističe 15. decembra. To verovatno navodi investitore koji su prodali opcije out-of-the-money da upravljaju svojim rizikom kupovinom fjučersa. Finalna aukcija za ovu godinu takođe je zakazana za 20. otvarajući period kada na tržištu neće biti novih ponuda sve dok vlade ponovo ne počnu da prodaju dozvole u januaru.
Poskupljenje ugljenika je verovatno daleko od završetka, kaže Per Lekander, izvršni partner u Clean Energy Transition LLP. On očekuje da će dozvole porasti na preko 100 evra u narednih nekoliko nedelja, jer komunalne kompanije nastavljaju da kupuju dozvole da bi pokrili svoje emisije od sagorevanja uglja za ovu godinu.
Rekordne troškove zagađenja će verovatno podići i neki šefovi vlada na samitu EU koji je zakazan za 16-17. decembar. Poljska ministarka klime Ana Moskva rekla je u intervjuu da su tržištu ugljenika potrebne široke reforme i da će trenutne cene samo povećati troškove bez podsticanja smanjenja emisija.
Lideri EU će verovatno razgovarati o ceni ugljenika tokom svojih razgovora o porastu troškova energije na samitu kasnije ovog meseca. Ministri su se sukobili oko toga kako reformisati tržište električne energije na sastanku u četvrtak, a komesarka Kadri Simson je pripisala porast cene ugljenika potražnji za emisijama i porukama koje dolaze sa nedavnog klimatskog samita u Glazgovu.
Izvor: bloomberg.com