Prvi radovi na izgradnji 10 malih hidroelektrana na Ibru mogu se očekivati do kraja ove godine, izjavio je generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dragomir Marković. Za realizaciju ovog projekta EPS i italijanska kompanija Seći formirali su zajedničko preduzeće. U toku su istražni radovi na Ibru, a projekat gradnje 10 malih hidroelektrana, snage 103 megavata, vredan je 285 miliona evra. – Italijanski investitori su još jednom potvrdili zainteresovanost za gradnju HE na srednjoj Drini, gde bi partneri bili Republika Srpska, Italija i Srbija – rekao je Marković. – Za sada postoji problem u zakonodavstvu Republike Srpske oko izbora strateškog partnera, koji po sadašnjim propisima mora da bude izabran na tenderu. Nadam se, rekao je Marković, da će i ovaj problem biti rešen uskoro.
Na srednjoj Drini planirana je gradnja tri HE, ukupne snage 321 megavat, a godišnja proizvodnja bila bi 1,2 milijarde kilovat-sati električne energije. Procenjena investicija je 870 miliona evra. Generalni direktor EPS-a podsetio je da se cena električne energije koja će biti isporučivana Italiji više ne bazira na „zelenim“ sertifikatima, već na povlašćenim cenama. Sadašnja povlašćena cena je 180 evra po megavat-času, što je, prema rečima Markovića, izuzetno dobra cena uz očekivanja da će važiti na duži rok.
– Gradnja 10 malih HE na Ibru ne bi bila ni približno isplativa sa cenama kakve su danas u Srbiji, a uloženo može da se vrati samo sa cenom od 180 evra po megavat-satu – rekao je Marković. Generalni direktor EPS-a u Rimu je boravio na trojnom sastanku delegacija Italije, Srbije i Republike Srpske posvećenom saradnji u energetici.
Italijanski ministar ekonomskog razvoja Paolo Romani najavio je da bi 21. juna na zajedničkom samitu dve vlade u Beogradu trebalo da se potvrde sporazumi o toj saradnji. – U trenutku kada je u celom svetu dovedena u pitanje proizvodnja električne energije iz nuklearki neophodno je da Srbija, Republika Srpska i Italija reše problem nedostatka energije proizvodnjom iz obnovljivih izvora energije – rekao je Romani.
Izvor elektroenergetika.info