Nekoliko dana posle najave ministra Milana Bačevića da je jedna strana firma spremna da uloži više od milijardu evra u preradu nikla, te tvrdnje se odbacuju.
Naime, ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja saopštilo je da je priča o eksploataciji nikla u Srbiji na dugom štapu.
Iako Ministarstvo poručuje da ne postoji nijedan opravdan razlog za paniku, u centralnoj Srbiji već odbacuju mogućnost da se u njihovom kraju iskopava nikl.
Tradicionalno voćarsko-vinogradarski kraj usred Srbije mogao bi da postane rudarski kop. I u jednom i u drugom slučaju u pitanju je prirodno bogatstvo, s tim što na svetskom tržištu tona jabuka košta mnogo manje od tone nikla.
Selo Lipovac jedno je od retkih u zemlji koje možda leži na rudi nikla, a to meštane brine.
Blistavi metal srebrnobele boje otporan na koroziju u svetu košta skoro 18.000 dolara po toni, u proteklih godinu cena je stizala i do 22.000 dolara.
To međutim ne impresionira predsednika opštine Topola. Kategoričan je – potencijalni istraživači i investitori moraju da budu svesni da bez odobrenja lokalne uprave i meštana ne mogu ništa.
“Mi hoćemo da vidimo kakav je strategija resornog ministra, kakva je strategija Vlade i hoćemo da znamo ako mora neko istraživanje da se radi ko to radi, ko overava te rezerve, i da budemo sigurni i spokojni da nas sutra neće niko prevariti. I da pod firmom samog istraživanja već jedan vid ekspolatacije krene. Ono što bi mi rekli, na mala vrata. Mi to da dozvolimo nećemo. Mi u Topoli ekspolataciju nikla na našoj teritoriji nećemo dozvoliti nikad. Apsolutno nikada. Mi imamo čak i nekakve odluke od pre nekoliko godina gde smo rekli fabrika u prečniku od 50 kilometara neće biti inače nas neće biti”, kaže predsednik opštine Topola Dragan Jovanović.
Ležišta nikla registrovana su na Kosovu u rejonu Drenice, u rejonu Vrnjačke Banje, Aranđelovca, kao i u basenu Mokre gore.Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta Rade Jelenković je saglasan s procenom ministarstva da je priča o eksploataciji nikla na dugom štapu.
Ističe da država može da odobri, ali i zabrani eksploataciju ukoliko studija pokaže za šteti životnoj sredini.Prva istraživanja nikla u Srbiji urađena su pre skoro 120 godina.
Zahvaljujući geološkim istraživanjima domaćih i stranih kompanija Srbija dobija i tačan podatak koliko ima nikla, kog kvaliteta odnosno kojim pprirodnim resursima raspolaže.
Izvor B92