Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: UCG...

Crna Gora: UCG i EPCG rade na razvoju malih vjetroturbina i postrojenja za tečni ugalj

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Saradnja na razvoju obnovljivih izvora energije u okviru zajedničkih projekata Univerziteta Crne Gore (UCG) i Elektroprivrede (EPCG) bila je povod sastanka njihovih predstavnika.

Rektor Univerziteta Vladimir Božović kazao je na sastanku, kojem su prisustvovali profesor Mašinskog fakulteta Novak Jauković i predsjednika Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović, da u elektroenergetskoj kompaniji imaju pouzdanog partnera.

– Unvierzitet ima pouzdanog partnera u EPCG, instituciju koja prednjači u podršci, otvorenosti i spremnosti za saradnju na dobrobit zajednice. Stoga, neće izostati i naša podrška razvojnim, inovativnim projektima EPCG, posebno u domenu obnovljivih izvora energije, poručio je Božović.

Na sastanku su predstavljeni konkretni modeli moguće saradnje, koji bi, između ostalog, mogli predviđati rad EPCG-Željezare i Univerziteta na razvoju i proizvodnji vjetroturbina, snage 10 KW.

Napravljeni su, kako je saopšteno, određeni nacrti mogućih rješenja, a posebnim istraživanjem bi se utvrdilo koji tip najviše odgovara pojedinim oblastima u Crnoj Gori. Njegovo postavljanje nije ekonomski zahtjevno, a monitoringom bi mogao da se sagleda najbolji potencijal odgovarajućeg modela.

Na sastanku je bilo riječi i o drugom mogućem vidu saradnje, odnosno „osvajanju“ tehnologije tečnog uglja kao ekološki prihvatljivog goriva, te osnivanju zajedničkog instituta za zelenu energiju u okviru kojeg bi se udarili temelji za dalji razvoj obnovljivih izvora energije.

Đukanović je kazao da je saradnja dvije jake institucije, kao što su Univerzitet i EPCG, od strateške važnosti za ekonomski razvoj Crne Gore.

– U EPCG imamo dvije poslovne filozofije. Prva je – proizvodi tamo gdje trošiš, što u perspektivi znači besplatnu energiju, jer će omogućiti potrošaču da proizvodnja pokrije potrošnju. Druga poslovna filozofija je da hidroenergetsku infrastrukturu koristimo za priključenje većih solarnih elektrana iz razloga što bi ta kompatibilnost između solara i vode, mogla da ubrza razvoj energetike u Crnoj Gori, rekao je Đukanović.

Sugestije za saradnju i dalji razvoj dali su i izvršni direktor EPCG, Ivan Mrvaljević, glavni direktor za operativno upravljanje Zoran Šljukić, kao i Martin Ćalasan, član Odbora direktora EPCG i profesor Elektrotehničkog fakulteta.

Na sastanku je zaključeno da bi za dalji rad trebalo formirati zajedničku komisiju koja bi razmatrala projekte, koje će Elektroprivredi predložiti Univerzitet, prenosi Dan.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...

Crna Gora napreduje u energetskoj tranziciji kroz velike projekte obnovljive energije

Do kraja ove godine vetropark Gvozd, sa instaliranim kapacitetom od 55 MW, trebalo bi da započne probni rad. Investicija vredna 82 miliona evra, uz finansijsku podršku banke KfW, predstavlja značajan korak u razvoju obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori....
Supported byspot_img
error: Content is protected !!