Cene električne energije širom Evrope i dalje su rekordno visoke. Na bugarskoj berzi IBEX, prosečna cena na dan unapred tržištu već nekoliko dana se kreće oko 100 evra po MWh, uz minimalni pad, po pravilu, u nedelju.
Tako se električnom energijom za isporuku u sredu 21. jula trgovalo za 99,23 evra po MWh. Poređenja radi – dan ranije cena je iznosila 99,28 evra po MWh, a u ponedeljak – 117,64 evra po MWh.
Iako cena na IBEX DAM u sredu nije najviša u Evropi, ona jasno ukazuje na trend postepene stabilizacije na visokim nivoima.
Naime, u istoj nedelji prošle godine cene na DAM iznosila je od 30-44 evra po MWh. Ova značajna razlika posledica su mera zaključavanja u 2020. godini, ali i ograničene proizvodnje ne samo u Bugarskoj, već i širom Evrope.
Međutim, u istom periodu 2019. godine (kada nije bilo korona krize), električna energija na berzi takođe je koštala 30-44 evra po MWh, navodi list Kapital.
Ko vodi
Najviša cena za isporuku 21. jula zabeležena je u Italiji – 103,7 evra po MWh. Slede Grčka (sa kojom je bugarsko tržište od nedavno kaplovano) i Srbija sa oko 96-97 evra po MWh.
Najniža cena ostvarena je u Poljskoj – 85,49 evra po MWh, ali i ona je znatno viša od uobičajenih vrednosti za ovaj period.
U Rumuniji, cena električne energije u segmentu dan unapred iznosi 91,86 evra po MWh.
Razlozi za zadržavanje visokih cena su složeni – od redovnog održavanja dela kapaciteta, preko skupih kvota za emsije do klimatskih anomalija u većini zemalja.
Ovako visoke vrednosti će se zadržati tokom narednih dana, pa čak i meseci – s jedne strane zbog povećane letnje potrošnje, a sa druge, postepenog, ali stalnog povećanja cene emisije CO2.
Drugi faktor je visoka cena prirodnog gasa, koja je postavili petogodišnji rekord. To je posledica činjenice da Gazprom ne obezbeđuje dodatne količine za Evropu iznad minimalnih dnevnih aranžmana, a svetska potražnja ograničava mogućnosti za alternativni uvoz.
Izvor: capital.bg