TE Ugljevik nije u mogućnosti da proizvodi električnu energiju od 23. decembra, što je primoralo matičnu kompaniju ERS da uvozi struju kako bi zadovoljila domaću potrošnju. Predsednik Sindikata radnika TE Ugljevik, Boban Benović, izjavio je da su nepovoljne vremenske prilike otežale vađenje uglja, uprkos tome što rudari rade svakodnevno. Iako se nada da će proizvodnja uglja uskoro biti obnovljena, nije mogao precizirati kada će postrojenje ponovo početi sa radom.
TE Ugljevik obično proizvodi oko trećine električne energije potrebne za domaći tržište. Sa postrojenjem van funkcije, ERS svakodnevno troši do 600.000 evra na uvoz struje. Benović je takođe istakao da postrojenje već dugo ima hroničan manjak uglja, čak i pre ovog nedavnog problema.
Republika Srpska (RS) ima dva termoelektrična postrojenja, koja zajedno čine oko 67% domaće proizvodnje električne energije. Dok je TE Ugljevik van pogona, TE Gacko ostaje operativno, jer nije pogođeno jakim snežnim olujama koje su zahvatile istok. Međutim, postrojenje je primorano da kupuje ugalj od privatnih dobavljača koji imaju ugovore sa rudnikom Gacko za izvoz u Srbiju.
U prvih devet meseci ove godine, TE Gacko je prijavio deficit od 9,4 miliona evra, dok je TPP Ugljevik imao gubitak od 14,3 miliona evra. Očekuje se da će ovi finansijski problemi biti pogoršani padom proizvodnje u oba postrojenja.
Zeljko Tepavčević, predsednik Sindikata radnika TE Gacko, naveo je da je planiran novi rast cena električne energije na proleće, što će uticati na domaćinstva i preduzeća. Napomenuo je da će povećanje biti veće od onog zakazanog za početak 2025. godine, a vreme povećanja verovatno je povezano sa predstojećim izborima 2026. godine, kada su takve mere obično nepopularne.
Ministar energetike i rudarstva RS, Petar Đokić, nedavno je izjavio da bi oko 350 miliona evra bilo potrebno za obnovu dva termoelektrična postrojenja, ali da trenutno nisu dostupna sredstva za pokrivanje tih troškova. Zvanična statistika pokazuje da je u prvih 11 meseci 2024. godine vrednost uvezene električne energije u RS porasla za 76,9%, dok su izvozene količine opale za 30,6%. Vrednost uvezene električne energije dostigla je 18,9 miliona evra, u poređenju sa 176,8 miliona evra izvoza.
Počevši od 1. januara 2025. godine, domaćinstva i preduzeća u RS suočiće se sa višim cenama električne energije. Za domaćinstva, povećanje će zavisiti od potrošnje, ali vlasti uveravaju da oni sa prosečnom potrošnjom neće biti značajno pogođeni. Preduzeća će, međutim, doživeti povećanje od 15% u troškovima za električnu energiju.