Proizvodnja hidroenergije na Balkanu snižena je u periodu od 13. do 26. marta, paralelno sa padom protoka reka i nivoa akumulacija, pokazuju lokalno hidrološki izveštaji i podaci ENTSO-E.
Očekuje se da će proizvodnja u hidroelektranama na Balkanu verovatno nastaviti da pada u aprilu. Međutim, ne očekuje se da će to preokrenti trend pada spot cena električne energije.
Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji, Srbiji, Bugarskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni pala je za 11% na 1,1 TWh u 11. i 12. nedelji (13 – 26. mart), dok su samo Bugarska i Slovenija zabeležile rast proizvodnje.
Uprkos snažnoj proizvodnji akumulacionih hidroelektrana, rezerve hidroenergije su nastavile da rastu, za oko 2% tokom posmatranog perioda, na 5,4 TWh. To je najviši nivo u poslednjih devet meseci.
Regionalne spot cene električne energije nastavile su da padaju, sa prosečnom cenom za bazno opterećenje na dan unapred tržištu od 111 evra po MWh u Mađarskoj, odnosno 116 evra po MWh u Rumuniji tokom radnih dana u 12. nedelji.
Terminske cene su takođe pale, delimično pod uticajem kontinuiranog pada cena prirodnog gasa.
U Mađarskoj je 24. marta cena za mesec unapred iznosila 112 evra po MWh, dok je cena u Rumuniji bila niža za 5 evra po MWh, pokazuju podaci berzi HUPX i OPCOM.
Očekuje se da će proizvodnja hidroelektrana na rekama širom regiona pasti krajem marta i u prvim danima aprila kao posledica pada proizvodnje na Dunavu u Srbiji i Rumuniji, gde je prognozirano da će nivoi pasti ispod sezonske norme.
Ovo smanjenje bi moglo biti kratkotrajno jer bi prognozirane obilne kiše u Rumuniji i Austriji u 13. nedelji trebale da podignu nivoe reka.
© Energetika Vesti 2023. Sva prava zadržana.