Bugarska je sklopila važan finansijski sporazum sa američkom bankarskom kompanijom Citi za podršku izgradnji sedme i osme jedinice nuklearne elektrane Kozloduj. Ministarstvo energetike Bugarske ocenilo je ovaj dogovor kao ključni iskorak u najambicioznijem energetskom projektu zemlje u poslednjim decenijama.
Ministar energetike Žečo Stankov predvodio je bugarsku delegaciju tokom završnih pregovora sa rukovodiocima Citi banke u Njujorku. Nakon detaljne procene tehničkog predloga, Citi i kompanija Kozloduj NPP – New Builds dogovorili su se da će banka obezbediti izvoznu kreditnu liniju potrebnu za izgradnju novih reaktora na postojećoj lokaciji elektrane.
Ove nove jedinice biće prve u Evropi koje će koristiti Westinghouse-ovu AP1000 tehnologiju reaktora. Sporazum se smatra značajnim korakom ka jačanju dugoročne energetske nezavisnosti Bugarske i unapređenju otpornosti njenog energetskog sistema. Model finansiranja projekta takođe je u skladu sa strategijom bugarske Vlade da diversifikuje nacionalni energetski miks, istovremeno zadovoljavajući ciljeve energetske bezbednosti i klimatskih obaveza.
Petjo Ivanov, izvršni direktor Kozloduj NPP – New Builds, naglasio je finansijsku stručnost i globalnu mrežu Citi banke kao ključne za obezbeđivanje stabilne finansijske strukture koja će omogućiti sigurno, pouzdano i pristupačno snabdevanje električnom energijom za buduće generacije. Citi, kao ekskluzivni koordinator i aranžer finansijskog aranžmana, vodi svoj najveći nuklearni finansijski projekat u Centralnoj i Istočnoj Evropi.
Stefani fon Fridburg, globalna direktorica Citi banke za javni sektor, potvrdila je posvećenost banke podršci niskougljeničnim energetskim rešenjima. Istakla je da je proširenje Kozloduj elektrane jedan od prvih većih niskougljeničnih energetskih projekata u regionu i ključni projekat koji će oblikovati energetsku budućnost Bugarske i cele Evrope.