Ekološke takse u zemljama EU iznose 330 milijardi evra godišnje, navodi se u izveštaju Evropskog revizorskog suda.
Bugarska i 14 drugih zemalja Evropske unije daje veće subvencije za fosilna goriva nego za obnovljive izvore energije, navodi se u izveštaju Evropskog revizorskog suda o poreskoj politici EU.
Ukupno posmatrano, zemlje EU izdvajaju više sredstava za zelenu energiju, ali postoje značajne razlike među članicama. Podaci revizora pokazuju da su Finska, Irska, Kipar, Belgija, Francuska, Grčka, Rumunija, Litvanija, Poljska, Bugarska, Švedska, Mađarska, Slovačka, Slovenija i Letonija dale više sredstava za subvencije za fosilna goriva u odnosu na prosek EU i u 2020. godini. Taj iznos premašuje sredstva data za podršku zelenoj energiji.
Subvencije za fosilna goriva mogu imati različite oblike – poreske olakšice, budžetski transferi, podrška za cene, itd. Ukupan iznos ovih rashoda je relativno konstantan u periodu 2008-2019., krećući se u rasponu od 55 do 58 milijardi evra godišnje.
Što se tiče ekološkog oporezivanja, revizori napominju da ekološke takse u zemljama EU iznose 330 milijardi evra godišnje. Oporezivanje energije i cene CO2 iznose 258 milijardi evra.
Porez na emisije CO2 uvelo je 14 zemalja, ali stopa značajno varira, krećući se od 0,1 evro po toni u Poljskoj do preko 100 evra po toni u Švedskoj. Ovi porezi se obično ne primenjuju na sektore koji su već obuhvaćeni šemom EU za trgovinu emisijama (ETS).
Izvor: investor.bg