Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:10 mlrd.€-cena čistije...

Srbija:10 mlrd.€-cena čistije Srbije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Srbija je u velikoj meri uskladila propise sa zakonodavstvom EU u oblasti ekologije, a njihova primena će koštati oko 10 milijardi evra.

Najviše košta regulisanje otpadnih voda, ali i upravljanje otpadom i sprečavanje industrijskog zagađenja, kaže Miroslav Tadić iz Ministarstva energetike i životne sredine.

Tadić je rekao da su u toku pripreme za početak pregovora sa EU za poglavlje 27, koji se odnosi na životnu sredinu ističući da su organizacije civilnog društva dobrodošle u pregovarački tim za tu oblast.

Tadić je u Skupštini Srbije, gde je održana sednica radne grupe “Životna sredina” Nacionalnog konventa o EU na temu “(Ne)mogućnosti učešća organizacija civilnog društva u procesu pregovaranja Srbije sa EU u oblasti zaštite životne sredine, rekao i da će radna grupa za poglavlje 27 biće formirana do kraja godine.

Tadić je podsetio da je Srbija do sada usvojila više od 70 zakonskih i podzakonskih akata usklađenih sa evropskim zakonodavstvom u oblasti ekologije.

Predstavnici organizacija civilnog društva i privrednika zatražili su da budu uključeni u pregovarački proces sa EU, navodeći da imaju stručnjake koji mogu da pomognu državi.

Predstavnici organizacija zameraju dražavi na, kako su rekli, netransparentnosti oko priprema za pregovore, i na tome što je samo predviđena mogućnost za uključivanje civilnog sektora, ali nije propisana obaveza.

Nacionalni konvent o Evropskoj uniji u Srbiji (NK EU) je jedinstven projekat koji ima za cilj institucionalizaciju stalnog tela u okviru kojeg se vodi tematska debata predstavnika državne administracije, političara, nevladinih organizacija, stručnjaka, profesionalnih organizacija i šire javnosti o budućem pristupanju Srbije EU.

Cilj projekta je jačanje kapaciteta Srbije za proces EU integracije i stvaranje foruma za trajnu i javnu debatu o evropskoj budućnosti Srbije koja bi obuhvatila i regione u zemlji.

Radna grupa za životnu sredinu je bila sastavni deo šireg projekta, kampanje Zelena inicijativa, koja predstavlja mrežu 22 organizacije građanskog društva u Srbiji, čiji je član Evropski pokret u Srbiji.

Grupu je podržala Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a partneri na projektu su Institut za održive zajednice (ISC), Balkanski fond za lokalne inicijative, Centar modernih veština, Mladi istraživači Srbije, Grupa 484, Inicijativa za razvoj i saradnju, Centar za razvoj socijalnog preduzetništva, YUROM centar, Beogradski fond za političku izuzetnost i mreža 13 ekoloških organizacija Zelena lista Srbije, a sprovodenje projekta pomogla je i Skupština Srbije.

Izvor Agencije

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS obezbedio kupovinu električne energije iz vetroparkova Alibunar, širi kapacitet obnovljivih izvora energije

Državni elektroenergetski sistem EPS obezbedio je kupovinu električne energije iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i 2, koji će imati ukupnu kapacitet od 168 MW. Ovaj potez deo je kontinuiranog angažmana EPS-a na investicijama u projekte obnovljivih izvora energije, sa...

Rumunija: OPCOM izveštava o opadanju obima trgovine i fluktuacijama cena u aprilu 2025. godine

U aprilu 2025. godine, prosečna cena električne energije na tržištu za dnevnu isporuku rumunske berze OPCOM iznosila je 86,44 evra/MWh, što predstavlja porast od 44,08% u odnosu na isti mesec 2024. godine, ali i pad od 18,74% u poređenju...

Hrvatska: CROPEX izveštava o opadanju obima trgovine električnom energijom i cena u aprilu 2025.

U aprilu 2025. godine, na hrvatskoj energetskoj berzi CROPEX trgovano je ukupno 982.941,6 MWh električne energije, što predstavlja pad od 10,3% u odnosu na mart. Od ovog obima, 732.302,5 MWh trgovano je na tržištu za dan unapred, dok je...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!