Srbija ima veliki potencijal za razvoj javno-privatnog partnerstva (JPP), ali je za unapređenje tog modela investiranja potrebna i snažna politička podrška.
Kako je ocenjeno na trećem godišnjem samitu “Razvoj javno-privatnog partnerstva u Srbiji po modelu Velike Britanije”, javno-privatno partnerstvo se smatra jednim od najboljih modela za ulaganje u razvoj infrastrukture i komunalnih usluga, posebno u vreme krize, jer privatni sektor obezbedjuje finansiranje i preuzima rizik.
U Srbiji je bilo više neuspešnih pokušaja razvoja tog modela investiranja, prošle godine usvojen je novi Zakon o koncesijama i javno-privatnmom partnerstvu, pa se očekuje da će ta oblast zaživeti i kod nas.
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Majkl Davenport rekao je da je javno-privatno parnerstvo već 20 godina aktivno u Velikoj Britaniji i najveće je u svetu, dodajući da veliki potencijal postoji u Srbiji.
On je istakao da javno-privatno partnerstvo može da se sprovodi na svim nivoima vlasti, od centralne do lokalne i da je to zgodan mehanizam gde su potrebna velika kapitalna ulaganja i modernizacija pružanja javnih usluga.
Direktor Projekta za bolje uslove poslovanja Američke agencije za medjunarodni razvoj (USAID) Žozef Lauter naglasio je da u Srbiji postoji volja da se pokrenu projekti javno-privatnog partnerstva, ali da su problemi likvidnost u realnom sektoru i težak pristup izvorima finansiranja za mala i srednja preduzeća, kao i korupcija.
Potpredsednik Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Toplica Spasojević rekao je da je način finansiranja tog vida partnerstva rešenje za probleme sa kojima se suočavaju lokalne samouprave i jedan od načina da se prevazidje kriza u finansiranju i investiranju i pokrene i domaća industrija.
Prema njegovim rečima, u situaciji kada Srbija ima visok nivo javnog duga koji se približava 60 odsto bruto-domaćeg proizvoda (BDP), i kada se za velike infrastrukturne projekte teško dolazi do sredstava, javno-privatno partnerstvo je dobar model ulaganja jer ne zahteva početna zaduživanja.
Spasojević je napomenuo da se u Velikoj Britaniji milijarde funti obrne kroz te projekte, a više od dve trećine tih projekata je sprovedeno na vreme i u okviru dogovorene cene.
Spasojević je dodao da je od pet pokušaja u skorije vreme samo jedan uspeo, a to je postavljanje telekomunikacionih kablova u Novom Sadu.
Zahvaljujući tom modelu ulaganja u Britaniji je izgradjen veliki broj puteva, škola, bolnica, socijalnih stanova, centara za brigu o starim ososbama, pogona za reciklažu otpada, vodovoda i kanalizacije…
Izvor B92