Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaBačević: Strana kompanija...

Bačević: Strana kompanija zainteresovana za srpski nikl

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Jedna strana kompanija zainteresovana je da investira oko 1,2 milijarde evra u istraživanja i preradu nikla u Srbiji, izjavio je danas Tanjugu ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević, posle razgovora sa predstavnicima te kompanije.

– To je vrlo ozbiljan posao i projekat na pomolu, s obzirom da se ta kompanija nalazi u poslednjoj fazi istraživanja u Srbiji – rekao je Bačević, koji nije želeo da precizira o kojoj kompaniji je reč.

– Mi želimo da strani investitori dođu u Srbiju, ali ne želimo da samo sirovine izlaze iz naše zemlje, nego da se ovde otvore prerađivački kapaciteti, po uslovima koji su prihvatljivi Srbiji – rekao je ministar.

Istraživanja nikla bi se vršila na tri lokacije, na području Topole gde se već sprovode istraživanja, na graničnom pojasu između Vrnjačke Banje i Trstenika i na potezu između Mokre Gore i Republike Srpske, naveo je Bačević.

On je napomenuo da ta kompanija poseduje prava za istraživanje nikla u Srbiji i da je do sada završila veliki deo istraživanja, a u postupku su otkupa nove dokumentacije za druge istražne terene u Srbiji.

– Ja ću, kao ministar, da im pomognem da u taj istraživački postupak uđu sa što manje prepreka – naglasio je Bačević i podsetio da Srbija nema nijedan otvoreni rudnik nikla i da ta kompanija želi da i proizvodnju i preradu nikla organizuju u Srbiji.

– Uslov je da ako to hoće da rade i da prerađuju ovde, onda će da dobiju sve što treba, a ako misle da trguju i špekulišu kao što to neki rade, onda sam veliki protivnik toga -istakao je on.

Cena nikla na najvećoj svetskoj berzi obojenih metala u Londonu trenutno varira u relativno uskom rasponu od 17.000 do 17.300 dolara za metričku tonu, zavisno od termina isporuke.

Rusija je prvi proizvođač nikla u svetu sa godišnjom produkcijom od približno 230.000 metričkih tona, kao i Kanada sa 145.000 tona, pri čemu Evropa sa Rusijom daje oko 40 odsto godišnje globalne proizvodnje tog metala.

Izvor Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: Naftne kompanije optužuju Jugopetrol za zloupotrebu tržišta

Udruženje naftnih kompanija Crne Gore formalno je zatražilo od Agencije za zaštitu konkurencije da istraži navodne zloupotrebe tržišne dominacije od strane Jugopetrola. Udruženje, koje se sastoji od oko 15 vlasnika benzinskih stanica, tvrdi da Jugopetrol sprovodi nepravedne prakse tako...

Hrvatska: SOCAR započinje isporuke gasa, proširujući energetski doseg Azerbejdžana u Evropi

Početkom septembra, Državna naftna kompanija Azerbejdžana (SOCAR) započela je isporuke prirodnog gasa Hrvatskoj, kako izveštava Azernews. Ovaj korak, postignut saradnjom vlada Azerbejdžana i Hrvatske uz pomoć PPD-a i MET Group-a, naglašava posvećenost Azerbejdžana da bude pouzdan energetski partner za...

Azerbejdžan planira drastično povećanje izvoza gasa u Srbiju

Azerbejdžan planira značajno povećanje izvoza prirodnog gasa u Srbiju, izjavio je azerski ministar spoljnih poslova Džejhun Bajramov. Dana 2. septembra, Bajramov je saopštio da su Državna naftna kompanija Azerbejdžanske Republike (SOCAR) i srpski Srbijagas postigli sporazum o povećanju godišnjeg...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!