Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeIzrada nove strategije...

Izrada nove strategije razvoja energetike od 2015. do 2025.

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

 

Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku počeće ove godine izradu nove strategije razvoja energetike od 2015. do 2025. sa projekcijama do 2030. godine, izjavio je danas pomoćik ministra Miloš Banjac.

On je podsetio da je ministarstvo završilo izradu nacrta novog Zakona o energetici i Zakona o racionalnoj upotrebi energije, navodeći da su oni trenutno u proceduri usaglašavanja i da će uskoro biti prosleđeni na usvajanje vladi i parlamentu.

Na seminaru u Privrednoj komori Srbije, “Uloga privrednog sektora u sprovođenju Sistema trgovine emisijama EU – iskustva Italije”, Banjac je kazao da će ta dva zakona i nova strategija biti važni za usaglašavanje sa evropskim zakonodavstvom u toj oblasti.

Usaglašavanje i sprovođenje “Klimatsko-energetskog paketa EU” na nacionalnom nivou predstavlja važan korak u procesu pristupanja Srbije EU, ocenjeno je na skupu.

Pravovremeno informisanje privrednih subjekata, saradnja sa svim zainteresovanim stranama, kao i prenošenje iskustava država članica EU u cilju efikasnog sprovođenja Sistema trgovine emisijama EU treba u budućnosti da doprinese obezbeđivanju konkurentnosti naše privrede na međunarodnom tržištu EU.

Evropski savet se 2007. obavezao da realizuje cilj poznat kao “20-20-20”, koji podrazumeva smanjenje emisija sa efektom staklene bašte za 20 odsto do 2020. u odnosu na 1990, da se poveća udeo energije iz obnovljivih izvora energije sa 8,5 odsto na 20 odsto i poveća energetska efikasnost za 20 odsto.

Sistem trgovine emisijama EU (ETS) ključni je element strategije EU u borbi protiv klimatskih promena i ujedno prvi medunarodni sistem za trgovinu emisijama ugljen-dioksida u svetu, a u primeni je od 2005.

“S obzirom na strateško opredeljenje Srbije da postane zemlja članica EU i opravdanih očekivanja da ćemo krajem ove godine dobiti status kandidata za članstvo i datum početka pregovora, ova oblast je sve aktuelnija”, istakao je Banjac.

Skup su organizovali PKS, Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije i Ministarstvo za životnu sredinu, kopno i more Italije.

Seminar pruža mogućnost blagovremenog informisanja privrede o obavezama koje proističu iz Sistema trgovine emisijama EU, načinima i mogućnostima njihovih ispunjenja od strane privrednih subjekata kroz primere dobre prakse Italije.

Izvor bizlife.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Ekonomski potencijal projekta “Jadar”: Investicije, radna mesta i održiv razvoj Srbije

Ministar finansija Siniša Mali naglasio je značajan ekonomski potencijal projekta "Jadar" u nedavnom intervjuu za NIN, ističući da projekat ne bi trebalo da bude zasenjen političkim sporovima. „Profitabilnost projekta 'Jadar' je neosporna, a Srbija može imati koristi od svojih bogatih...

Navigacija kroz razvijajući pejzaž skladištenja energije putem baterija u Velikoj Britaniji

U poslednjim godinama, Velika Britanija je doživela značajan rast u skladištenju energije putem baterija, vođen potrebom za balansiranjem elektroenergetske mreže koja se sve više oslanja na obnovljive izvore. Kompanije i investitori su uložili značajna sredstva u ove projekte, očekujući...

Srbija: EPS favorizuje pumpne hidroelektrane umesto litijum baterija za skladištenje energije iz obnovljivih izvora

Iako se litijum u Srbiji promoviše kao rešenje za različite izazove, uključujući elektromobilnost i skladištenje energije iz obnovljivih izvora, stručnjaci iz državnog preduzeća EPS izražavaju oprez u vezi sa njegovom upotrebom za skladištenje električne energije. Stručnjaci EPS-a smatraju da se...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!