Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedZemlje EU dogovorile...

Zemlje EU dogovorile gornju granicu cene gasa kako bi obuzdale energetsku krizu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Nemačka je podržala dogovor nakon prvobitnog protivljenja

Ograničenje cene može da se aktivira od 15. februara

Gornja granica počinje da se primenjuje ako cene pređu 180 evra

Ministri energetike Evropske unije u ponedeljak su dogovorili gornju granicu cene gasa, posle višenedeljnih razgovora o hitnoj meri koja je podelila mišljenja u bloku u njegovom nastojanju da ukroti energetsku krizu.

Ograničenje je najnoviji pokušaj 27 zemalja EU da snizi cene gasa koje su povećale račune za energiju i dovele do rekordno visoke inflacije ove godine nakon što je Rusija prekinula većinu svojih isporuka gasa Evropi.

Ministri su se složili da uvedu gornju granicu ako cene pređu 180 evra  po megavat satu tokom tri dana na osnovu ugovora na gasnom čvorištu TTF, koje je referentno za Evropu.

Cena na TTF-u takođe mora biti za 35 evra po MWh viša od referentne cene na osnovu postojećih procena cena tečnog prirodnog gasa (LNG) za tri dana.

„Uspeli smo da pronađemo važan sporazum koji će zaštititi građane od vrtoglavih cena energije“, rekao je Jozef Sikela, ministar industrije Češke, koja predsedava EU.

Ograničenje cene se može aktivirati od 15. februara 2023. Dogovor će zvanično odobriti zemlje u pisanoj formi, nakon čega će moći da stupi na snagu.

Kada bude pokrenuta, trgovina za mesec unapred, za naredni kvartal i narednu godinu na TTF-u biće dozvoljena po ceni višoj za maksimalno 35 evra po MWh u odnosu na referentne cene LNG-a.

Ovime se efektivno ograničava cenu po kojoj se može trgovati gasom, dok dozvoljava da ograničeni nivo fluktuira uporedo sa globalnim cenama LNG-a.  Sistem je dizajniran tako da obezbedi da zemlje EU i dalje mogu ponuditi konkurentne cene za gas sa globalnih tržišta.

Nemačka je glasala za podršku sporazumu, uprkos tome što je izrazila zabrinutost zbog uticaja politike na sposobnost Evrope da privuče isporuke gasa sa globalnih tržišti po konkurentnim cenama, izjavila su tri zvaničnika EU.

Zvaničnik EU rekao je Rojtersu da je Nemačka pristala na gornju granicu cena nakon što su se zemlje dogovorile o izmenama drugog propisa o ubrzavanju izdavanja dozvola za obnovljivu energiju, a gornjoj granici su dodate strože mere zaštite.

Te zaštitne mere uključuju odredbu da će ograničenje biti suspendovano ako se EU suoči sa nedostatkom gasa, ili ako ograničenje izazove pad trgovine na TTF-u, skok u korišćenju gasa ili značajno povećanje „poziva na maržu“ učesnika na tržištu gasa.

Rastuće cene električne energije i gasa potresle su energetske kompanije širom Evrope, primoravajući komunalne kompanije i trgovce da obezbede dodatna sredstva od vlada i banaka kako bi pokrili pozive na maržu.

Nemački Uniper je zabeležio milijarde evra gubitaka na derivatima, što je pogoršalo krizu dok je žurio da popuni prazninu preostalu nakon što je Rusija prekinula isporuke.

Džejkob Mendel, viši saradnik u Aurora Energy Research, rekao je da se TTF ugovor za mesec unapred retko zatvara iznad 180 evra po MWh, napominjući da se to dogodilo tokom 64 dana u njegovoj istoriji – sve to u 2022. godini.

Izvor: reuters.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Region: Rumunija i Srbija potpisale Memorandum o razumevanju za pokretanje prekogranične gasne interkonekcije

Operator sistema za prenos prirodnog gasa u Rumuniji, Transgaz, i državna gasna kompanija Srbije, Srbijagas, potpisali su Memorandum o razumevanju (MoU) radi unapređenja razvoja gasne interkonekcije između dve zemlje. Sporazum postavlja temelje za saradnju definišući glavne principe i organizacioni...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!