Brzo uključivanje Zapadnog Balkana u EU sistem trgovine emisijama (EU ETS) jedini je efikasan način da se postupno iz tog regiona izbaci ugalj, navodi se u izveštaju koji je objavio briselski analitički centar CEPS.Navodi da se više od dve trećine električne energije na Zapadnom Balkanu proizvodi se iz lignita, najčešće u elektranama koje rade više od 40 godina. Intenzitet ugljenika u sektoru električne energije u regiji je tri puta veći nego u EU. Gotovo nijedna elektrana više ne može da radi predviđenim kapacitetom, stoji u ovom izveštaju, prenosi Bilten Agencije za energetiku Srbije AERS.
Daljinsko grejanje na lignit nije ništa drugačije, zbog čega su Zapadnom Balkanu potrebne investicije, a ne podsticaji. CEPS navodi da su njegovi eksperti razvili koncept za ubrzano potpuno pristupanje energetskog sektora zapadnog Balkana u sistem EU za trgovinu emisijama (ETS).
Ono što je važno je da više od jedne trećine snabdevanja električnom energijom na Zapadnom Balkanu dolazi iz postojećih hidro izvora, koji predstavljaju niskougljenični izvor koji se može u potpunosti otpremiti.
Integracijom još 20 odsto solarnog kapaciteta, ostatak bi mogao biti dopunjen geotermalnom energijom, vetrom, biomasom i povećanjem efikasnosti novih tehnologija. Povećani faktori opterećenja i poboljšana efikasnost krajnje upotrebe tokom vremena treba da garantuju ne samo potpuno dekarbonizovanu već i stabilnu mrežu, konstatuje se u analizi CEPS-a.
Izvor: Politika