Predsjednik Zelene akcijeBernard Ivčić izjavio je danas kako će ta udruga za zaštitu okoliša učiniti sve što može da se ne izgradi Termoelektrana (TE) Plomin C na ugljen.
Ivčić je upozorio da Europa odustaje od izgradnje TE na ugljen zbog neisplativosti i protivljenja javnosti.
“Ako se izgradi TE Plomin C na ugljen, ona će funkcionirati do 2060. ili 2065. te će 15-ak godina prije njezina kraja 2050. iz nje biti emitirano više od polovice dopuštenih emisija stakleničkih plinova za cijelu Hrvatsku. Izgledno je da će – ako se napravi ta TE – Hrvatska premašiti dopuštene emisije, a ako se to dogodi, morat ćemo plaćati penale pa će taj projekt biti financijski neisplativ”, rekao je Ivčić. Iako bi se, dodao je, u slučaju izgradnje TE Plomin C na ugljen smanjio uvoz električne energije, povećala bi se količina uvezenog ugljena.
“Umjesto Plomina C, bolje je napraviti učinkovitiji sustav. Hrvatska po jedinici BDP-a troši 20 posto više energije nego što je to prosjek EU-a te postoji puno prostora za uspostavu učinkovitijeg sustava, a gubitci u distribuciji električne energije u Hrvatskoj su 17 do 18 posto, a u EU su manji od 10 posto”, rekao je Ivčić. Također je istaknuo da Hrvatska ima vrlo malo instalirane snage u obnovljivim izvorima energije iako imamo golem potencijal.
Zelena akcija je danas u suradnji sa Zborom novinara za okoliš Hrvatskoga novinarskog društva (HND) organizirala seminar za novinare o održivom upravljanju obnovljivim prirodnim resursima u sklopu projekta “SURE NaRe – Održivo korištenje obnovljivih prirodnih resursa” koji financira Europska komisija kroz program IPA 2009.
Dvije glavne teme seminara bile su bioraznolikost s posebnim osvrtom na problem pomora pčelinjih zajednica i zrak s posebnim osvrtom na problem izgradnje Termoelektrane Plomin C.
Profesor sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta Nikola Kezić i Damir Rogulja iz Udruge “Pčelinjak” govorili su o važnosti pčela za održanje bioraznolikosti te su upozorili na ugroženost i smrtnost pčelinjih zajednica, poglavito zbog pesticida iz skupine neonikotinoida.
Dr. Agnes Gajdics iz međunarodne udruge za pravo i upravljanje zaštitom okoliša (Environmental Law and Management Association – EMLA) iz Mađarske također je govorila o zraku, poglavito o trgovanju emisijskim jedinicama EU-a, geološkom zbrinjavanju CO2 i ugljenu kao energentu. Istaknula je kako je protiv bilo koje TE na ugljen jer smatra da se treba više ulagati u obnovljive izvore energije.
Izvor Seebiz