Tenderska komisija za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa u podmorju Crne Gore usaglasila je tekst Obavještenja o pokretanju postupka za dodjelu prava na istraživanje i proizvodnju nafte i gasa u podmorju Crne Gore što predstavlja finalizaciju u tenderskoj proceduri. Iz Ministarstva ekonomije je saopšteno da je obavještenje upućeno Savjetu za privatizaciju i kapitalne investicije na razmatranje.
Javni poziv za dostavljanje ponuda sa pratećom tenderskom dokumentacijom će biti dostupni potencijalnim investitorima u roku od 45 dana od dana objavljivanja Obavještenja.
“Obavještenjem je definisano da će površina, lokacija, trajanje ugovora, obavezni radni progam, i drugi uslovi koji se odnose na blok biti predviđeni od strane Vlade i uključeni u određeni Ugovor o koncesiji za proizvodnju“, ističu iz Ministarstva ekonomije.
Ponude za dodjelu Ugovora o koncesiji za proizvodnju mogu se podnositi samo za definisane površine ograničene geografskim koordinatama u odnosu na Blokove. Ugovori o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika mogu biti dodijeljeni pravnim i fizičkim licima koji ispunjavaju uslove definisane Javnim pozivom i Tenderskom dokumentacijom.
Takođe, Ugovor o koncesiji za proizvodnju može biti dodijeljen stranom ponuđaču, pod uslovom da su informacije i podaci o poslovanju, vlasništvu, finansijska i fiskalna evidencija u zemlji u kojoj taj ponuđač, kao i njegova povezana lica, ima sjedište ili prebivalište transparentni.
Objašnjeno je da će uspješni ponuđač biti dužan da obezbijedi finansijsko obezbjeđenje za ispunjavanje obaveza koje će preuzeti u skladu sa Ugovorom o koncesiji, kao i za svaku odgovornost vezano za realizaciju upstream operacija.
Veliki broj inostranih kompanija je i zvanično iskazao interesovanje i spremnost da investira u projekte istraživanja nafte i gasa u crnogorskom podmorju. Na poziv za iskazivanje zainteresovanosti za učešće na tenderu, prijavilo se 20 kompanija. Najveći broj zainteresovanih investitora su izuzetno renomirane naftne kompanije, a pet od njih spadaju u kategoriju najvećih naftnih kompanija na globalnom nivou.
Podsjećamo da je Vlada Crne Gore u saradnji sa norveškim ekspertima u potpunosti uredila oblast istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, usvajanjem Zakona o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika i seta podzakonskih akata.
Izvor CDM