Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaStruju kradu i...

Struju kradu i bogati

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Kilovat za kilovatom koji „tajanstveno“ nestaju sa mreže svake godine „Elektroprivredi Srbije“ donesu gubitak od oko 60 miliona evra. Toliko para „izgori“, naime, samo zbog neovlašćenog korišćenja električne energije. Brojke pokazuju da oko četiri odsto ukupno proizvedene struje u našoj zemlji godišnje bude – ukradeno.

A kradiljivci su veoma domišljati. EPS je dosad otkrio više od 50 različita načina za krađu električne enrgije

– Generalno se kod svih registrovanih kupaca to može svesti na dve grupe – kažu u EPS. – To su: oštećenje mernog uređaja na način da ne registruje pravilno potrošnju energije i priključenje potrošnje na elektrodistributivnu mrežu mimo mernog uređaja. Zabeleženo je i samovlasno priključenje na mrežu objekata koji nemaju potrošački status, odnosno, nisu u evidenciji elektrodistributivnih preduzeća.

Veliki broj nehigijenskih naselja „pali“ električne uređaje zahvaljujući metalnim kukama koje struju direktno sprovode od voda do kuće. Čak i ako imaju brojilo, takvu potrošnju ne može da očitava. Montiraju se i jaki magneti na brojila, kako bi „smirili“ okretanje brojčanika. Zabeleženo je i da kradljivci pred strujomer postavljaju sklop žica sa prekidačem, pa od „jeftine“ tarife naprave – „besplatnu“. Neretko naprave i sićušnu rupu na staklu brojila, kroz koju iglom zaustave brojač. Često vežu instalaciju bez brojila…

U „Elektroprivredi“ tvrde da ulažu velike napore, pre svega kroz proveru kupaca, kako bi smanjili ovakve gubitke. Godišnje njihove ekipe obave više od 500.000 kontrola.

– I pored velikog broja otkrivenih krađa, smanjenje gubitaka je zanemarljivo – tvrde u EPS. – Tokom kontrola naše ekipe registruju godišnje i do 10.000 neovlašćenih korišćenja struje.

Električnu energiju kradu i siromašni i bogati građani. U EPS kažu, pravila nema. Primetili su samo da im se u krađi struje, razlikuju metode i pomagala.

– Činjenica je da bogatiji pribegavaju metodama krađe za koje su potrebna i određena tehnička pomagala za koje je ponekad potrebno izdvojiti značajne sume novca – ističu u EPS.

Kazne simbolične

Podaci pokazuju da su u oko 90 odsto slučajeva kazne za krađu struje uslovne. U svega dva odsto slučajeva presuđena je kazna zatvora.

– Ovakva kaznena politika se pokazuje kao nedovoljno preventivna mera – kažu u EPS. – Masovnost u neovlašćenom korišćenju električne energije ukazuje da krađa električne energije, i pored ogromne štete koju stvara i EPS, poprima obeležja društveno odgovornog ponašanja.

Važeći zakoni predviđaju kaznu zatvora od jedne do tri godine zbog krađe struje. A tri godine robije prete svakom ko se neovlašćeno priključi na električnu mrežu.

Izvor Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!