Zlato na svetskim berzama čas blesne, čas zgasne, ali svi investitori, bez razmišljanja, ulažu u plemenite metale. Trenutno u srebro, koje je naglo skočilo na berzanski pijedestal. U Srbiji, međutim, ne može da se ulaže ni u jedan plemeniti metal jer ne postoji berza, već domaći investitori mogu samo da kupuju dukate iz Majdanpeka, kao nekad naši stari, ili da uvoze sjajne štangle u obliku čokolade iz sveta.
Cena zlata je u poslednjih šest godina skočila četiri puta, tako da je ulaganje u ovaj plemeniti metal bilo višestruko isplativije od štednje u banci ili kupovine vrednosnih hartija. Prema nekim podacima, u Srbiji je oko 1.000 ljudi trgovalo ovim plemenitim metalom na svetskim berzama. Kod nas, međutim, berza na kojoj bi se direktno kupovalo i prodavalo zlato ne postoji. Šteta, rekli bi mnogi, jer je početkom nedelje zlato dostiglo 1.910 dolara za uncu (3,1 gram). Tokom sedmice je palo na 1.700 dolara, ali je i dalje odlična investicija.
U zlato se može investirati trgovinom na platformi Foreks ili kupovinom investicionih jedinica fondova koji ulažu u zlato.
Kako kažu u Narodnoj banci Srbije, prema Zakonu o deviznom poslovanju plemeniti metali mogu da se uvoze.
– Tim propisom, odnosno propisima donetim na osnovu tog zakona, regulisana su i ograničenja za uvoz i izvoz, odnosno najveći ukupan obim pojedine robe po vrednosti ili po količini koja može da se izveze ili uveze, kao i dozvola koja se izdaje za izvoz i uvoz – kažu u centralnoj banci. – Izdavanje dozvole za uvoz i izvoz zlata i drugih plemenitih metala u nadležnosti je Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja. Prema deviznim propisima, plaćanje po osnovu uvoza zlata je slobodno.
Oni koji ulažu iz Srbije u strane ivesticione fondove i investiraju u zlato ili u proizvođače i rudnike zlata, prate kretanje vrednosti unce ovog metala. Ali oni moraju da kupuju dolare, u kojima se plaća. Kako je naša valuta jačala, to trgovcima nije išlo u prilog.
– Zbog malog interesovanja i male mogućnosti za trgovinu zlatom, u Srbiji je i nema – kaže Goran Nikolić, ekonomista. – Ipak, zbog velike neizvesnosti u ovim kriznim vremenima najsigurnije utočište su plemeniti metali. Tako je odvajkada bilo. Treba, ipak, znati da na duži rok sadašnja visoka cena ovog ili bilo kog drugog plemenitog metala ne može da opstane.
Očekivanja investitora
Ekonomski eksperti smatraju da će se investitori okrenuti kupovini srebra, čije će cene stremiti ka 50 dolara za uncu. Od početka godine na svetskim berzama zabeležen je siguran rast cene zlata, koje je za investitore predstavljalo sigurnu alternativu nestabilnim valutama i nesigurnim akcijama kompanija. Stručnjaci, međutim, predviđaju da će investitori ubuduće više koristiti srebro.
Izvor novosti.rs