Cena koja obezbeđuje kratkoročnu i dugoročnu sigurnost snabdevanja
Savez energetičara Srbije organizovao je krajem marta ove godine jubilarni 30. naučno-stručni skup pod nazivom „Energetika 2014.“ na Zlatiboru zapaženo izlaganje imala je Suzana Kostić iz Elektrotehničkog instituta „Nikola Tesla“ u Beogradu, posvećeno Metodologiji za utvrđivanje dozvoljenih troškova i regulisanih cena električne energije.
Tarifni sistem značajno utiče na obim i način korišćenja električne energije, a zasniva na plaćanju isporučene energije proporcionalno troškovima koji nastaju u sistemu. To znači da zavisi od mesta gde su korisnici priključeni na sistem, kao i od količine i načina potrošnje električne energije.
Troškovi u sistemu mogu biti fiksni (uvek postoje nezavisno od količine isporučene energije) i promenljivi ( zavise od količine isporučene električne energije), a na računima kupaca postoji i stavka naknada za merno mesto. Kako bi se odredila pravična cena, moraju se uzeti u obzir ravnomernost potrošnje i naponski nivo tačke priključenja.
Zemlje u tranziciji su prvo započele proces restrukturisanja elektroprivrednih preduzeća i regulaciju cena električne energije, a zatim i privatizaciju pojedinih restrukturisanih preduzeća. Proces restrukturisanja jedinstvenog elektroprivrednog preduzeća se realizuje posmatrajući smer od proizvodnje energije do snabdevanja krajnjih potrošača.
Za utvrđivanje regulisanih cena električne energije primenjuju se dve najzastupljenije metode na svetskom tržištu: Cost plus i Priced-based regulation. Metoda Cost plus je jednostavnija pa je primenjena u većini tranzicionih zemalja. Ona se primenjuje i kod nas u formi obračuna „maksimalno odobrenog prihoda“.
Metodologija za utvrđivanje dozvoljenih troškova se bazira na mehanizmu kontrole cene električne energije primenom metode regulacije Cost plus ( Metoda određivanja dozvoljenih ili priznatih troškova). Ovom metodom se javnom snabdevaču određuje maksimalna visina prihoda za regulatorni period, odnosno vremenski period u trajanju od jedne godine.
To znači da se određuje cena električne energije kojom se obezbeđuje pokrivanje opravdanih troškova poslovanja i odgovarajući prinos na investicije. Ovakva cena obezbeđuje kratkoročnu i dugoročnu sigurnost snabdevanja.
Izvor Serbia Energy