Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:"Radili smo dan...

Srbija:”Radili smo dan i noć, nismo krivi”

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

EPS je efikasno i u skladu sa procedurama rešio kriznu situaciju, kada je zbog nevremena u zapadnoj Srbiji hiljade potrošača ostalo bez struje.

Zato, kako se navodi u saopštenju EPS-a, optužbe Ministarstva energetike ne stoje, a EPS će resornom Ministarstvu dostaviti izveštaj kojim će pokazati da je EPS efikasno i u skladu sa procedurama rešio kriznu situaciju.

“Nije tačno da je EPS izazvao havariju i doprineo da kupci nemaju električnu energiju, naprotiv učinjeno je sve kako bi kupci u što kraćem roku imali stabilno snabdevanje”, navodi se u saopštenju.

Vanredne vremenske neprilike u zapadnom delu Srbije, sneg i obilne kiše zahvatili su 16. aprila u večernjim satima područje privrednog društva Elektrosrbija, koje je deo sistema EPS-a i već 17. aprila ujutru oformljen je Krizni štab Elektrosrbije i uvedeno stanje pripravnosti, posebno u delovima sa povećanim brojem prekida zbog naglog zahladjenja.

Dogodili su se kvarovi na niskom naponu, u trafostanicama i na dalekovodima. EPS naglašava da je na terenu danonoćno po snegu i kiši radilo više od 150 ekipa (70 iz užičkog kraja, 50 iz čačanskog i 30 pripravnih ekipa iz ogranaka privednog društva Elekstrosrbija koje nije zadesila havarija) i da je otklanjanje kvarova koordinisano sa poslovodstvom JP EPS-a.

Svim ekipama rukovodio je direktor Elektrosrbije, koji je odluke donosio u koordinaciji sa v. d. direktora JP EPS i direktorom Direkcije za distribuciju električne energije, jer je tako propisano i sadašnjim Statutom JP EPS i osnivačkim aktima privrednih društava, ističe se u saopštenju.

Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine uključilo se u vanrednu situaciju tek 19. aprila, kada je već u 19 časova situacija kompletno sanirana i kada su svi potrošači imali redovno snabdevanje. Uključivanje Ministarstva energetike trećeg dana havarije nije doprinelo bržem otklanjanju kvarova, jer je EPS sopstvenim snagama i u saradnji sa Sektorom za vanredne situacije MUP Srbije sanirao havariju.

Primedba da je izveštaj dostavilo privredno društvo Elektrosrbija, a ne EPS je nelogična, jer bi Ministarstvo energetike moralo da zna da je Elektrosrbija deo EPS-a. Nije tačna ni opaska Radne grupe i Ministarstva energetike da poslovodsto EPS-a nije bilo uključeno u rešavanje krizne situacije, jer su tri člana poslovodstva EPS-a sve vreme učestovovala u radu Radne grupe za sigurno snabdevanje energijom i energentima pri Ministarstvu energetike.

U saopštenju EPS-a se navodi da nije tačna ni opaska Ministarstva energetike da zaspoleni nisu uradili remonte.

Plan održavanja za 2013. godinu u Elekrosrbiji, koja je deo sistema EPS-a prema Godišnjem programu poslovanja, realizovan je sa 100 odsto do kraja januara 2014. godine, znatno pre događaja od 16. do 20. aprila.

U veoma opširnom saopštenju EPS demantuje i navode Ministarstva da nije tačno da nije bilo koordinacije izmedju privrednih društava i poslovodstva EPS-a, koordinacija i komunikacija izmedju poslovodstva JP EPS-a i Elektrosrbije bila je svakodnevna i sve akcije su koordinirane.

Ne stoji ni primedba da nije bilo redovnih aktivnosti, kao što je uklanjanje drveća i granja u blizini dalekovoda. Rastinje ispod vodova se redovno seče, tako da uvek bude obezbeđen sigurnosni razmak, što je sečom rastinja tokom 2013. godine i obezbeđeno, navodi EPS.

Navedeno je da nije tačna ni konstatacija da, iako je Godišnji plan poslovanja EPS usvojen 7. marta, javne nabavke ni do danas nisu pokrenute, a da posledice takvog ponašanja snose potrošači, jer je PD Elektrosrbija odmah po saglasnosti Vlade Srbije i uz saglasnost Direkcije za upravljanje i kontrolu nabavki JP EPS-a, donelo Odluku o usvajanju plana nabavki.

Plan nabavki u elektronskom obliku je dostavljen Upravi za javne nabavke i Državnoj revizorskoj instituciji u zakonski predvidjenom roku i to 21. marta, a Elektrosrbija je odmah pokrenula postupke javnih nabavki za strateški materijal za održavanje mreže niskog napona i vodova 10(20) kV i to već od 25. marta. Pokrenuti postupci, kako se navodi, mogu se videti na Portalu Uprave za javne nabavke i na sajtu Elektrosrbije.

Izvor B92

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!