Nije nikakva tajna da su Rusi zainteresovani za kupovinu Elektroprivrede Srbije i u slučaju da se takav dogovor postigne između zvaničnog Beograda i Moskve gazda jednog od najuspešnijih srpskih preduzeća bi postala državna elektroenergetska kompanija Inter Rao, saznaje Danas u dobro obaveštenim izvorima.
– Priča o tome da je ruski državni gigant Inter Rao zainteresovan za EPS je aktuelna već godinama. Podsećanja radi, još 2008. je potpisan sporazum o strateškoj saradnji između te kompanije i EPS-a. I tada se spekulisalo da to znači da Rusi žele da kupe EPS.
S obzirom da je premijer Srbije Aleksandar Vučić nedavno posetio Nemačku i da je tom prilikom u razgovorima sa kancelarkom te zemlje Angelom Merkel sigurno pomenuta tema prodaje EPS-a nemačkoj kompaniji RVE, logično je da sada ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov srpskom državnom vrhu stavi do znanja da Rusija ne odustaje od svojih aspiracija da kupi EPS – ističe naš sagovornik, dobar poznavalac prilika u elektroenergetskom sektoru, koji je želeo da ostane anoniman.
Prema njegovim rečima, i ruski Inter Rao i nemački RVE su velike kompanije koje imaju snage da preuzmu EPS ali da ne postoji nijedan ekonomski razlog za to i da ako do akvizicije dođe, razlog će biti u potpunosti politički.
– Strani kapital, kada dolazi u Srbiju ima za cilj da kupi ono što je najbolje i najatraktivnije za prodaju. EPS je jedna od najvećih, najuspešnijih i najvrednijih kompanija koje Srbija poseduje i zbog toga ga žele i Rusi i Nemci. Zbog toga i jedni i drugi politički agituju kako bi došli do tog preduzeća. Međutim, EPS predstavlja „porodično blago“ naše zemlje i nikako ga ne treba prodati niti dozvoliti da bilo koja strana kompanija, bilo nemačka, bilo ruska upravlja njime – kategoričan je naš sagovornik.
On dodaje da je potrebno da EPS gradi strateška partnerstva sa stranim kompanijama, ali isključivo kroz zajedničke poduhvate izgradnje novih proizvodnih postrojenja.
– To znači da su Inter Rao, RVE i druge strane kompanije dobrodošle da grade nove termoelektrane i hidroelektrane po Srbiji. Poželjno je da ulože novac u te projekte, izgrade nove proizvodne objekte i postanu njihovi vlasnici i prodaju struju EPS-u, sa kojim bi bili u partnerskim odnosima. Dakle, jednom od najuspešnijih srpskih preduzeća, poput EPS-a potreban je takav strani strateški partner a nikako gazda – ističe naš izvor.
Podsećanja radi, u medijima su se nedavno, uoči posete premijera Srbije Aleksandra Vučića Nemačkoj, pojavile spekulacije da je kompanija RVE zainteresovana za kupovinu EPS-a. Takođe, Danas je u više navrata pisao da u rukovodstvu EPS-a postoji raznoglasje po pitanju privatizacije.
Jedna „škola mišljenja“ smatra da to neizostavno treba učiniti i stranom partneru dati pravo upravljanja, dok druga zastupa mišljenje da partnerstvo treba ostvariti kroz izgradnju novih proizvodnih postrojenja.
Antić: Lavrov nije tražio EPS
– Nemam informacije da se bilo koja ruska kompanija interesuje za kupovinu Elektroprivrede Srbije i koliko je meni poznato, to nije bila tema razgovora sa ministrom inostranih poslova Rusije Sergejom Lavrovom – rekao je za Danas Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike Srbije, povodom nezvaničnih tvrdnji da se Rusija interesuje za kupovinu EPS-a.
Izvor Danas