Šema Evropske unije o trgovini emisijama je jedan od glavnih stubova strategije EU za ublažavanje gasova staklene bašte.
Šema EU za trgovinu emisijama pokrenuta je 2005. godine i radi po principu određivanja limita i trgovIne („cap and trade“).
To znači da postoji “limit” na ukupnu količinu pojedinih gasova staklene bašte koje mogu emitovati fabrike, elektrane i druga postrojenja u sistemu. Unutar ovog limita, kompanije dobijaju dozvole koje im daju pravo da emituju, i koje po potrebi mogu prodati ili kupiti od drugih kompanija. Limit ukupnog broja raspoloživih dozvola osigurava da one imaju određenu vrednost.
Na kraju godine, svaka kompanija mora da preda dovoljno dozvola da pokrije sve svoje emisije, u suprotnom, izriču se velike kazne. Ako kompanija smanjuje svoje emisije, ona može da zadrži višak dozvola kako bi pokrila svoje buduće potrebe, ili ih može prodati drugoj kompaniji kojoj nedostaju dozvole. Fleksibilnost trgovine obezbeđuje da se emisije smanje tamo gde je to najisplativije. Broj dozvola se vremenom smanjuje tako da opada i ukupan broj emisija. 2020. godine, emisije će biti za 21% niže nego 2005. godine.
Kao potpisnica Ugovora o energetskoj zajednici i kao budući kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, Srbija će implementirati Šemu Evropske unije o trgovini emisijama. Implementacija EU ETS zahteva aktivnosti u oblasti zakonodavstva, institucionalnog razvoja, izgradnju kapaciteta, analizu i podizanje svesti. Iskustvo zemalja članica Evropske unije naučilo nas je da priprema za EU ETS treba pažljivo da se planira. Prema tome, projekat će sastaviti plan rada za implementaciju Šeme Evropske unije o trgovini emisijama u Srbiji.
Veliki emiteri u energetskom sektoru pripremiće se za obaveze i mogućnosti u okviru buduće Šeme za trgovinu emisijama. Projekat će oceniti potencijalni uticaj na ova postrojenja.
Izvor Sudes