Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Manjak struje ali...

Srbija:Manjak struje ali bez restrikcija

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Koliko će struje nedostajati u elektro-energetskom sistemu zavisi, pre svega, od tempa kojim će se stabilizovati proizvodnja u „Kolubari”

Proizvodnja struje u Srbiji tokom naredne zime mogla bi biti za trećinu manja, zbog teške situacije na kopovima „Kolubare” i manjka uglja, rekao je direktor Termoelektrane „Nikola Tesla” Čedomir Ponoćko.

On je objasnio da se iz „Kolubare” u TENT dovozi između 40 i 45 hiljade tona dnevno, što neće bitnije uticati na proizvodnju struje u toku leta. Međutim, kada sa padom temperatura dođe do porasta potrošnje struje, TENT neće moći da ostvari planiranu proizvodnju električne energije, zbog čega ćebiti potrebna revizija poslovanja EPS-a.

Za oko mesec dana, prema očekivanjima, proizvodnja lignita u „Kolubari” dostići će 65 hiljada tona lignita, što je dovoljno za oko 60 procenata proizbodnje TENT-a. Uobičajena količina uglja koja se tokom zime doprema iz „Kolubare” je oko 90 hiljada tona.

Od četiri kopa „Kolubare” trenutno rade samo dva – polje „B” i polje „D”. Ispumpavanje kopa „Veliki Crljeni” se odvija veoma sporo s obzirom da je za mesec dana nivo vode smanjen svega 70 centimetara. Ipak, najveći izazov biće ispumpavanje vode sa kopa „Tamnava-zapadno polje” koji proizvodi polovinu ukupne količine kolubarskog lignita.

Kako će se voda ispumpati iz jezera stvorenog unutar kopa, pitanje je koje muči domaće stručnjake. Ni od stranih eksperata nema velike pomoći, s obzirom da se sa tako kompleksnim problemom nije suočio nijedan evropski kop.

Što se tiče proizvodnih kapaciteta EPS-a, na termoelektrani „Kolubara” u Velikim Crljenima, gde je zbog poplava došlo do požara, šteta je procenjena na oko 4 do 5 miliona evra. Na TENT-u B je najveća šteta na pumpama i motorima koji su se nalazili ispod zemlje, ali je ona sanirana. Ipak, najveći gubici nastajukada nema isporuke struje, jer kada jedna blok TENT-a ne radi, dnevni gubitak iznosi oko 200.000 evra.

Zamenik generalnog direktora EPS-a Životije Jovanović je naglasio da je prioritet EPS-a da se tokom leta, kada je potrošnja struje manja, sanira šteta i osposobe kopovi, kako bi se moglo proizvoditi dovoljno uglja za termoelektrane. On je poručio da će se EPS maksimalno truditi da tokom zime obezbedi redovno snabdevanje strujom, i da će, ukoliko bude potebno, uvoziti struju.

Kada se uzme u obzir da se iz uglja proizvodi oko 65 procenata ukupne količine električne energije, očigledno je da će EPS tokom zime morati da uvozi struju. Koliko će struje nedostajati u elektro-energetskom sistemu zavisi, pre svega, od tempa kojim će se stabilizovati proizvodnja u „Kolubari” i moraće da bude predmet ozbiljne analize u narednom perodu kako bi se na vreme pripremio plan uvoza i struja nabavila po što povoljnijim uslovima. Manji nivo proizvodnje uglja usloviće veći uvoz i obratno.

Uvoz električne energije biće skupa stavka za EPS, jer, podsećanja radi, samo tokom poplava za obezbeđivanja potrebnih količina električne energije je potrošeno 6,5 miliona evra. Po kojoj ćemo ceni uvoziti struju zavisiće i od sitacije u elektro-energetskim sistemima u okruženju. Zastoji i problemi u proizvodnji električne energije u zemljama regiona, mogli bi uticati na rast cene struje i samim tim povećati izdatke za kupovinu struje koja će nedostajati za domaće potrebe.

Izvor EPS Kwh

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!