Poplave nisu nanele ozbiljnu, direktnu, štetu TENT-u, ali zbog nedostatka uglja biće smanjen obim proizvodnje i pogoršan finansijski rezultat. – Planovi remonta izmenjeni, sledi rebalans Plana poslovanja
Cilj ovogodišnjih remontnih aktivnosti u Privrednom društvu EPS-a Termoelektrane „Nikola Tesla“ nije izmenjen niti revidiran iako je pod pretnjom vodene stihije bila zaustavljena Termoelektrana „Nikola Tesla A“, a poplave u širem proizvodnom lancu (proizvodnji i dopremi uglja) ostavile posledice koje se ne mogu brzo otkloniti.
Cilj je, dakle, bio i ostao da se uradi sve što je neophodno kako bi se održala visoka pouzdanost rada blokova i pratećih postrojenja. Ipak, planovi remonta su izmenjeni, što usled kašnjenja radova u vreme poplava i nedostatka uglja, a što zbog objektivnih okolnosti u kojima će se ove aktivnosti odvijati.
Umesto 1. juna, kako je prvobitno planirano, najznačajniji posao – kapitalni remont sa elementima revitalizacije bloka A3 – počeće 1. jula i trajati 180 dana, to jest onoliko koliko je predviđeno da se obavi pun obim planiranih radova.
Kapitalni remont obaviće se i na bloku A1, dok će na ostalima uslediti samo standardni remontni poslovi. Tome treba dodati i otklanjanje nedostataka koji smanjuju pouzdanost rada pojedinih mašina, kao i izgradnju sistema za smanjenje štetnih uticaja rada elektrana na životnu sredinu.
O svemu tome za naš list govori Ljubiša Mihailović, direktor za proizvodnju energije u PD TENT, s kojim smo razgovarali pre nego što su poplave bile i najavljene i posle potopa, kada su posledice bile očigledne.
Zbog kašnjenja Godišnjeg plana poslovanja EPS-a, rokovi za remonte u 2014. pomereni su na nivou JP EPS za mesec dana. Poplave su uslovile novo odlaganje početka. Da li su se usporile i javne nabavke i kako će se sve to odraziti na finansijski aspekt remontnih aktivnosti?
Blokovi TENT A isključeni su iz pogona zbog poplave u trafo-stanici 220/380 kV, jer bi rad u takvom stanju ozbiljno ugrozio bezbednost opreme. Pri tome, bezbedno su zaustavljeni ne samo blokovi nego i sva postrojenja, i to bez ikakvih havarija.
U tom pogledu poplave nisu nanele ozbiljnu, direktnu, štetu TENT-u, ali zbog nedostatka uglja, jer su potopljeni kopovi, biće smanjen obim proizvodnje, pa će finansijski rezultat biti lošiji nego što se planiralo.
Iako TENT nije uzročnik, jasno je da sledi rebalans Plana poslovanja za ovu godinu. Što se javnih nabavki tiče, mi smo u vreme vanredne situacije pokrenuli neke hitne javne nabavke kako bismo što pre otklonili posledice katastrofe koja je, iako nije TENT-u, velike direktne štete nanela ograncima PD TENT – TE „Kolubara“ i Železničkom transportu.
Ostale javne nabavke ići će kako je planirano, a moraće i da budu usaglašene sa rebalansom plana. Pri tome, treba reći da početak kapitalnog remonta A3 nije pomeren samo zbog pretnji od poplave, već zbog ukupne situacije u funkcionisanju saobraćaja i sanitarnih uslova. U tim vanrednim okolnostima nije bilo moguće da se održi procedura javnih nabavki i rok je pomeren za mesec dana.
Ovogodišnju remontnu sezonu u TENT-u obeležiće kapitalni remont bloka A3. Zar nije to onaj isti blok koji je prvi išao u revitalizaciju početkom ovoga veka, i to zahvaljujući donacijama?
Jeste. Blok A3 bio je u kapitalnom remontu 2003. godine. Tada se govorilo o njegovoj revitalizaciji, koja je realizovana sredstvima donacija Evropske agencije za rekonstrukciju, po sistemu „jedan prema jedan“, to jest tako da se blok dovede u tehnički ispravno stanje bez ikakvog poboljšanja i bez našeg uticaja na radove. Inače, ovo je i najstariji blok od 300 MW u našem sistemu i u pogonu je od 1976. godine.
Ovogodišnji remont imaće neke elemente revitalizacije s obzirom na to da će mu se povećati snaga na 329 megavata i uvećati efikasnost, a ugradiće se novi elektrofilter radi smanjenja emisije praškastih materija i rekonstruisati postrojenje za sagorevanje ugljene prašine da bi se na dopušteni nivo smanjila emisija azotovih oksida. Posle ovih inovacija, blok A3 radiće u skladu sa evropskim ekološkim normama.
Da li će na ulaganja u eko-tehnologiju otići najveći deo od 70 miliona evra planiranih za ovaj kapitalni remont?
Ulaganja u tehnologiju koja obezbeđuje zaštitu životne sredine predstavljaju značajnu stavku u svim segmentima čovekovog delovanja, a naročito u proizvodnji električne energije na bazi uglja. Ipak, za ekološka postrojenja na ovom bloku neće otići veći deo planiranih sredstava za remont.
I na samom bloku predviđeni su obimni i skupi radovi, najobimniji i najskuplji od svih zahvata koji će se ove godine obaviti na blokovima TENT-a u celini. Na primer, predviđeni su zamena pojedinih grejnih površina na kotlu, zamena turbine novom, i to sa boljim performansama i sa povećanom snagom, kao i sa mogućnošću rada u toplifikacionom režimu.
Takođe, zameniće se turbinski regulator novim savremenim uređajem, a posebno je važno da ćemo zameniti korset generatora. Ovako nešto prvi put će se raditi na ovim prostorima, a neophodno je zato što na postojećem korsetu ima nedostataka koji se ne mogu otkloniti ni u kapitalnim remontima. Otuda je jednostavnija i isplativija zamena celog korseta generatora. Da podsetim, korset generatora je aktivni deo generatora. Čine ga magnetno kolo i namotaji statora generatora.
Kad ovako nabrajate, čini se da će na bloku A3 sve biti novo. Da li je tako?
Ne, neće biti sve novo, ponešto ćemo samo remontovati, a i nisam naveo sve što će se zameniti. Savremenim pobudnim sistemom zamenićemo postojeći pobudni sistem generatora, koji radi još od 1976. godine. Takođe, nabavićemo novi blok-transformator za rad bloka sa povećanom snagom generatora, osavremenićemo sistem za upravljanje, merenje i regulaciju na bloku, obaviti kapitalni remont rotora generatora i, naravno, remontovati sva ostala postrojenja i uređaje.
Namera je da blok A3 postane značajan, pouzdan i ekološki podoban kapacitet TENT-a u proizvodnji električne energije tokom narednih 20 godina.
Budući da se ove godine obavlja i kapitalni remont bloka A1, znači li to da više nisu aktuelni raniji planovi o gašenju prva dva bloka TENT A?
Razgovora o gašenju blokova A1 i A2 bilo je tokom prošle decenije. U međuvremenu, ispostavilo se da nije lako ovakva dva bloka zameniti odgovarajućim novim kapacitetima, jer takvih investicija još nema na vidiku, a i pitanje je kako bi se obezbedilo grejanje Obrenovca, koji se greje iz ova dva bloka.
Zbog stanja blokova, dužni smo da posebno brinemo o njihovom održavanju i produženju njihovog radnog veka bez obzira na to što je A1, na primer, u pogonu od 1970. godine. Zato ćemo upravo na ovom bloku u 2014. godini obaviti kapitalni remont, ne tako obiman kao na bloku A3, ali ipak kapitalni.
Po čemu će taj remont biti kapitalni?
Na turbini ćemo zameniti sve dotrajale delove i istovremeno obaviti procenu preostalog radnog veka ovog postrojenja. Slede značajni zahvati i na kotlovsko-cevnom sistemu, gde će se zameniti pojedini delovi cevnog sistema kotla i, što je naročito važno sa aspekta povećanja stepena korisnosti i boljeg rada elektrofiltera, poboljšaćemo zaptivnost samog kotla, kako bi se smanjio nivo „falš“ vazduha, koji negativno utiče na sve performanse kotla. Remont na bloku A1 trajaće stotinu dana.
Šta podrazumevate pod standardnim poslovima koji će se obaviti na većini blokova?
S obzirom na to da je prošle godine, zbog izuzetno restriktivnog budžeta, odrađeno vrlo malo poslova, ove godine ćemo u okviru standardnih remonta uraditi i ponešto što nisu standardni godišnji radovi.
Između ostalog, pokušaćemo da otklonimo „slabe tačke“ kako bi pogonska sigurnost blokova ostala na najvišem nivou. Na primer, od nestandardnih poslova, planirani su radovi na sistemu za vođenje bloka B1, isporuka „Simens“ u okviru donacije švajcarske vlade.
Cilj je da se otklone nedostaci zbog kojih je prošle i ove godine bilo više ispada ovog bloka. Takođe, izvršiće se pregled magnetnog kola statora generatora B2 da bi se procenilo šta treba uraditi da ovaj blok bez većih problema održi pouzdanost rada do ulaska u kapitalni remont.
Ispitaće se i pojedini delovi postrojenja na bloku TE „Morava“ da bi se za kapitalni remont sledeće godine nabavili svi potrebni delovi i oprema. U „TE „Kolubara“ uglavnom će se obaviti standardni remontni radovi, ali na bloku A1 ugradiće se nove lopatice na turbini niskog pritiska kako bi se snaga ovog bloka vratila na nominalni nivo.
Očekujemo da B2 izdrži
Rekli ste da blok B2 treba da izdrži do kapitalnog remonta. Šta to znači?
Generalni remont bloka B2 trebalo je da se obavi još 2013. godine. Taj veliki posao bio je, međutim, odložen za 2015. godinu zbog izuzetno teške finansijske situacije, zbog koje su odloženi i neki drugi značajni planovi u EPS-u. Sada, posle poplava, jasno je da, zbog smanjenog priliva sredstava, sledeće godine neće biti kapitalnih remonta, a da će se i remont bloka B2 pomeriti.
Utoliko je važnije da ovo što se sada pokazuje kao mogući uzrok problema u radu ovog bloka bude ispitano i sanirano, kako bi on mogao normalno da radi do početka kapitalnog remonta. Očekujemo da će blok B2 posle ove sanacije izdržati, jer u prethodnih godinu i po dana na ovoj mašini nismo imali neke veće zastoje.
Kako nabaviti najbolje ležaje
– TENT će ove godine realizovati ukupno 3.500 javnih nabavki. Pri njihovoj realizaciji najčešće je teško objasniti da se neki delovi za pojedine uređaje mogu kupiti samo od isporučilaca tih uređaja ili da zbog uklapanja u ceo sistem neki uređaj morate da kupite od određenog isporučioca.
Sada je, recimo, jedna od najvećih zagonetki kako nabaviti kvalitetne ležaje za uređaje kada se na tržištu nude i oni s deklaracijom kao da su najbolji, a naše iskustvo s njima je loše. Takvi ponuđači daju najnižu cenu, što ih nameće kao najpovoljnije, a mi dobijamo ležaje koji ne mogu da izdrže rok trajanja – kaže Mihailović.
Izvor EPS Kwh