Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Ko minira „Južni...

Srbija:Ko minira „Južni tok“?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Iz Rusije pljušte optužbe da se u Srbiji sabotira velika investicija. Resetnjikov: Nikolić govori jedno, a ministarka drugo. Mihajlovićeva: Pokušaj destabilizacije bez ijednog argumenta.

Direktor Ruskog instituta za strateške studije, Leonid Resetnjikov optužio je ministarku energetike Zoranu Mihajlović da sabotira sporazum predsednika Srbije i Rusije Tomislava Nikolića i Vladimira Putina. S druge strane, srpski ministar odbacuje ovakve optužbe, naglašavajući da je „to pokušaj da se napravi neka nepostojeća napetost i da se destabilizuju odnosi, bez ijednog argumenta“.

Mihajlovićeva je juče novinarima u Institutu „Mihajlo Pupin“, na otvaranju solarne elektrane, rekla da su sadašnja vlada i Ministarstvo energetike uradili za „Južni tok“ više nego ijedna vlada pre toga.

– Moja je obaveza da, kao član Vlade, štitim tu Vladu i interese građana Srbije – rekla je Mihajlovićeva. – Možda je reč o pokušaju da se u centar priče stavi nešto što ne postoji, a da se sklonimo od onoga što jeste važno, a to su ekonomske mere Vlade, reformisanje „Srbijagasa“ i ostali problemi koji su pred nama.

Resetnjikov je u intervjuu za NIN, koji su juče prenele agencije, direktno optužio Mihajlovićevu za opstrukciju sporazuma predsednika Srbije i Rusije, a odnosi se na realizaciju energetskog projekta „Južni tok“.

– Nikolić i Putin su razgovarali o pitanjima vezanim za izgradnju „Južnog toka“. Nažalost, stav Srbije o tome prilično je nedosledan – dva predsednika se dogovaraju o jednom, a zatim srpska ministarka energetike iznosi izmenjeni stav, koji Rusija ne može da odobri – rekao je Resetnjikov.

On je istakao da je još prošlog septembra ruski predsednik rekao Nikoliću da se u Srbiji usaglase stavovi oko „Južnog toka“, jer je nemoguće da predsednik države govori jedno, a njegova ministarka nešto sasvim suprotno.

U protekloj godini nikakvih promena u tom smislu nije bilo i Mihajlovićeva nastavlja da sabotira sporazum dvojice predsednika, rekao je direktor RISI.

On je podsetio da se, povodom poslednjeg susreta lidera dve zemlje, u srpskim medijima pojavila vest da je Putin rekao Nikoliću – „dogovorite se, na kraju, ko je gazda u kući“.

– Zvanični ruski mediji nisu preneli te reči, ali u principu nemamo razloga da sumnjamo da je Putin mogao tako nešto da izjavi – rekao je Resetnjikov i istakao da „konfuzija i oklevanje u srpskom rukovodstvu, kada desna ruka ne zna šta radi leva, ne mogu da ne izazovu nedoumice kod ruskih vlasti“.

UNAPREĐEN NIS

Ministarka Mihajlović najavila je juče da će biti unapređen dokument Vlade Srbije o planovima i strategiji razvoja NIS-a, usvojen 9. avgusta. Ona je negirala da postojeći vladin dokument ugrožava razvoj i primenu biznis plana NIS-a do 2015. godine.

– Mislim da se možda i namerno pravi mnogo veća priča i pokušaj nekog konflikta koji ne postoji – istakla je ministarka. – Srbija ima 29 odsto vlasništva u NIS-u i želi da se „sa dužnom pažnjom“ odnosi prema tom udelu.

Izvor Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!