Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Izgradnja gasnih elektrana...

Srbija:Izgradnja gasnih elektrana u Srbiji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

„Naftna industrija Srbije“ i „Gazprom energoholding“ potpisali su prošle godine u septembru memorandum o izgradnji parno-gasne termoelektrane u Pančevu. Predviđeno je da grupi „Gazprom energoholding“ pripadne 51 odsto udela u osnivačkom kapitalu nove kompanije koja će graditi TE, a 49 odsto NIS-u.„Gazprom energoholding“ je ćerka firma„Gazproma“ koja je najveći vlasnik elektroenergetskih aktiva u Rusiji.Većinski vlasnik NIS-a je ruska kompanija„Gazprom Neft“.

Električna i toplotna energija koje se budu proizvodile u elektrani na gas, prvenstveno će snabdevati strujom NIS-ovu rafineriju u Pančevu i petrohemijski kombinat HIP „Petrohemija“ u kome je NIS strateški partner. Planirano je da se preostala količina struje plasira na energetsko tržište Srbije, koje će uskoro biti potpuno liberalizovano.

Izgradnja parno-gasne termoelektrane je ekonomski i ekološki najefikasnije rešenje. Ova tehnologija obezbeđuje visok koeficijent korisnog dejstva i nisku potrošnju goriva. To će omogućiti smanjenje troškova nabavke električne energije za rafineriju NIS-a i petrohemijski kombinat HIP „Petrohemija“. Gorivo za termoelektranu biće prirodni gas-ekološki najčistiji energetski resurs.

Izgradnja TE na gas ima smisla samo ako se postigne dogovor o ceni gasa iz kog bi se proizvodila struja. Stručnjaci takođe ističu da će posao izgradnje biti isplativ pod uslovom da se izgrade gasne elektrane sa savremenim, efikasnim blokovima i da prirodni gas košta od 330 do 350 dolara sa 1000 kubnih metara. Cena gasa bi,nakon izgradnje Južnog toka, trebalo da bude jeftinija.
Neosporno je da „Gazprom“ ima monopol na izvoz ruskog gasa, cene gasa iz Rusije variraju od zemlje do zemlje.

Gasovod Južni tok doneće Srbiji veliku korist i investicije vredne 1,7 milijardi evra, ocenjuju stručnjaci. Korist za Srbiju od Južnog toka je ogromna i taj gasovod nas oslobađa energetske zavisnosti i uključuje u mapu evropskih gasovoda.

Izgradnja Južnog toka je važna i zbog toga što će Srbija, kada taj gasovod prođe preko naše teritorije, biti u mogućnosti da gradi gasne elektrane za proizvodnju struje, koju sve više uvozimo, a i zbog sve većih zahteva za zelenim kilovatima i ispunjenja obaveza vezanih za smanjenje zagađenja vazduha. Južnim tokom prolaziće ogromna količina gasa ka Srednjoj i Južnoj Evropi, preko naše teritorije, od čega će Srbija imati veliku korist i zbog naplate tranzitnih taksi.

Izgradnje gasnih termoelektrana u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Pančevu su projekti od nacionalnog značaja. Kapacitet ovih elektrana bio bi po 450MW. Izgradnjom gasnih termoelektrana značajno se doprinosi unapređenju kapaciteta i sigurnosti proizvodnje električne energije, naročito u situacijama brze potrebe kompenzovanja razlike između trenutne tražnje i raspoložive električne energije u sistemu.

Prirodni gas je energent sa izrazitim tehničkim i ekološkim prednostima u odnosu na druga konvencionalna goriva, i u tom smislu bi trebalo da pruži značajan doprinos efikasnijem i ekološki prihvatljivijem korišćenju energije. Međutim,prirodni gas je dominantno uvozni energent i njegova cena je, za sada, vezana za promenu cene nafte na svetskom tržištu.

Domaća proizvodnja prirodnog gasa trenutno zadovoljava oko 20% domaće potrošnje sa očekivanim trendom opadanja, a u bilansnim rezervama je i značajno prisustvo niskokaloričnih gasova (sa povećanim sadržajem SO2, azota i sl.) koji nisu pogodni za direktno priključenje na gasovodni sistem.Za gasni sektor Republike Srbije od velikog značaja je i realizacija gasovoda Južni tok. Ovaj transnacionalni gasovod trebalo bi da omogući sigurno snabdevanje prirodnim gasom Evrope i celokupnog regiona u budućem periodu.

Gasne elektrane su u prednosti kada je reč o ispunjavanju ekoloških standarda. Gas na mestu potrošnje sagoreva i do 98 odsto i ne ispušta gotovo nikakve štetne sastojke. Poglavlje 27, koje se tiče životne sredine, jedno od najozbiljnijih i najtežih u pregovorima sa Evropskom unijom. U Rezoluciji Evropskog parlamenta o napretku Srbije za 2013. godinu ocenjuje se da Srbija zaostaje za drugim zemljama kandidatima u korišćenju obnovljivih izvora energije i da vrlo malo napreduje u oblasti zaštite životne sredine i sprečavanju klimatskih promena.

Izvor Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene prirodnog gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i rizika oko Hormuškog moreuza

U 24. nedelji 2025. godine, cene prirodnog gasa u Evropi su porasle usled rastućih geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku. Eskalacija je počela nakon što je Izrael izveo seriju udara na Iran, što je izazvalo strahovanja od šireg sukoba u...

Region: JIE beleži mešovite trendove cena električne energije uz rast potražnje i skok obnovljive energije u 24. nedelji 2025.

U 24. nedelji 2025. godine, cene električne energije pale su u svim zemljama Jugoistočne Evrope (JIE), osim u Italiji i Turskoj. Uprkos napetostima na Bliskom istoku i rastućim cenama gasa, evropske cene električne energije su uglavnom opale u poslednje...

Slovenija: Distributeri će do 2026. uložiti preko 150 miliona evra u modernizaciju pametnih mreža

Pet vodećih slovenačkih kompanija za distribuciju električne energije — Elektro Primorska, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska, Elektro Celje i Elektro Maribor — planiraju da do marta 2026. godine ulože više od 150 miliona evra u modernizaciju nacionalne elektrodistributivne mreže i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!