Ministarka energetike Zorana Mihajlović kaže da se planira realizacija više projekata sa Rumunijom, nakon razgovora u Bukureštu sa ministrom Konstantinom Nicom.
Posle sastanka sa ruminskim kolegom, Mihajlovićeva je ocenila da je bilateralna saradnja sa Rumunijom veoma dobra.
“Teme su bile i gasne i naftne interkonekcije, sve ono što pokušavamo da izdvojimo kao prioritet, a to je da Srbija bude tranzitni centar, zemlja kroz koju će se prenositi energija”, rekla je ministarka.
Kako je rekla, radi se o gasnoj interkonekciji Arad-Mokrin, naftnoj interkonekciji između Srbije i Rumunije, o čemu će se posebno razgovarati, i o izgradnji prenosne mreže snage od 400 kilovata, o čemu se već ozbiljno razgovara.
“Zato smo se dogovorili da vrlo brzo organizujemo sastanak u Beogradu, na kojem ćemo detaljno razgovarati o realizaciji ovih projekata, zajedno sa javnim preduzećima koja su sa obe strane uključena u ove poslove”, dodala je ona.
Ona je ocenila da Srbija i Rumunija imaju zaista dobru bilateralnu saradnju, navodeći da je obim robne razmene 1,4 milijardi evra, a da izvoz iz Srbije u Rumuniju iznosi oko 700 miliona evra.
Mihajlovićeva u Bukureštu boravi u okviru srpske delegacije s premijerom Ivicom Dacićem na čelu, koja će u glavnom gradu Rumunije sutra učestvovati na sastanku premijera Kine i šefova vlada centralne i istočne Evrope.
Mihajlovićeva ističe da je samit veoma značajan i da Srbija ima odlične odnose sa Kinom.
Ona je podsetila da je pre nekoliko dana javno preduzeće EPS Srbija sklopilo ugovor sa kineskom kompanijom CMEK i da će, posle 25 godina, Srbija konačno graditi jedan objekat 300 megavata snage električne energije sa očekivanjem da za nekoliko godina tu energiju ima na mreži.
“Nije samo to očekivanje od sutrašnjeg samita, tu su i očekivanja od budućih projekata. Ministarstvo energetike je pripremilo plan prioriteta investiranja, tu je i Đerdap 3 i svi drugi objekti.
Očekivanja su ogromna, da ne govorimo o infrastrukturi o čemu će razgovarati ministar ( Aleksandar) Antić i pre svega premijer”, zaključila je ona.
Na samitu, pored premijera Kine Li Kećijanga, domaćina, premijera Rumunije Viktora Ponte i srpske delegacije, učestvuju i premijeri Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Češke, Hrvatske, Estonije, Litvanije, Letonije, Makedonije, Crne Gore, Poljske, Slovačke, Slovenije i Mađarske.
Prvi ovakav sastanka održan je prošle godine u Varšavi.
Na samitu će se razmatrati plan Vlade Kine za ulaganja od 10 milijardi evra u razvoj infrastrukture u zemljama istočne i centralne Evrope.
Izvor Tanjug