Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Cena kilovata kroji...

Srbija:Cena kilovata kroji – biznis

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Preduzeće koje posluje u Beogradu struju će od naredne godine plaćati i do 20 odsto povoljnije nego firme na jugu Srbije.

Preduzeće koje posluje u Beogradu struju će od naredne godine plaćati i do 20 odsto povoljnije nego firme na jugu Srbije. Prema procenama stručnjaka, kada 3.000 preduzeća, koja koriste kilovate na srednjem naponu, od 2014. godine budu mogla sama da biraju snabdevača ovim energentom – cena mrežarina će se promeniti. Tako će električna energija biti najjeftinija – u najrazvijenijim delovima Srbije!

Umesto da se ulaže u ekonomski opustošene delove zemlje, u kojima je privreda zamrla, preduzeća ugašena, a preduzetnička delatnost potpuno devastirana, liberalizacijom tržišta struje u ovim krajevima niko neće biti motivisan da započne svoj biznis.

– Od 2014. godine oko 3.000 preduzeća moći će da izabere snadbevača električne energije, čime će se tržište struje liberalizovati još 30 odsto – objašnjava Aleksandar Obradović, vršilac dužnosti direktora EPS. – Bilo koju firmu da izaberu, da li EPS ili nekog drugog snabdevača, preduzeća će morati da plaćaju mrežarinu, odnosno korišćenje infrastrukture. Ona će biti naplaćivana svim igračima na tržištu po istoj ceni, međutim, ne i u svim regionima jednako.

Naime, mrežarina će biti određivana prema elektrokapacitetima koje određeni kraj zemlje poseduje. Po ovom kriterijumu, najjeftiniji su ujedno i najrazvijeniji, odnosno elektrodistribucije u Beogradu i Vojvodini.

– Najgore je to što će u siromašnijim regijama cena struje biti viša, što će u određenoj meri demoralisati otvaranje preduzeća, a posebno izgradnju novih fabrika – dodaje Obradović. – Tako bi u Surčinu i Trgovištu cena struje mogla da se razlikuje i za 20 odsto, u korist beogradske opštine. Da se ovo ne bi dogodilo, trebalo bi osnovati jedno preduzeće koje bi objedinilo ovih pet. Tako bi i cena mrežarine, a onda i ukupan izdatak za struju, bio isti u svakom delu Srbije.

Dodatan problem javlja se i za firme koje posluju po celoj zemlji. Tako bi račun za električnu energiju u Beogradu bio upadnjivo manji nego za, na primer, njen ogranak u Nišu.

– Ovo je još jedan od primera da se nerazvijeni delovi Srbije dodatno obeshrabre da započnu posao – smatra ekonomista Aleksandar Stevanović. – Više će mu se isplatiti da dođe u veliki grad, nego da otvori nešto u svom selu i tako uloži u lokalnu samoupravu.

ISTI KVALITET

NAKON otvaranja tržište električne energije za firme, predviđeno je da od početka 2015. godine i domaćinstva mogu slobodno da biraju snabdevača na tržištu.

Sistem će, zapravo, biti takav da, kog god snabdevača struje na tržištu izaberu potrošači – dobijaju isti kvalitet. Za dopremanje kilovata biće zadužene lokalne distribucije.

Izvor Novosti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!