Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Bićemo prvi po...

Srbija:Bićemo prvi po čistoj energiji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić je na Peruću svečano pustio u rad četvrti, poslednji obnovljeni agregat hidroelektrane “Bajina Bašta”.

On je istakao da je energetika pokretač razvoja srpske privrede.

“Razvojni potencijal energetskog sektora i investicioni ciklusi u energetici su motor oporavka čitave privrede Srbije. Jedini izlaz iz krize su investicije i zahvaljujući investicjama u elektroprivredi u narednim godinama očekujemo privredni rast daleko veći od sadašnjih dva odsto, što će doprineti i većem životnom standardu građana Srbija”, rekao je premijer.

Dačić je, na svečanosti povodom završetka revitalizacije HE Bajina Bašta, najavio i da će više od milijadu evra biti uloženo u izgradnju hidroelektrana, među kojima je Bistrica strateški važna za Srbiju.

“Srbija će tako izbiti na prvo mesto u regionu po proizvodnji čiste energije”, naglasio je premijer Dačić.

U protekle četiri godine u “Bajinoj Bašti”, koja je uz “Đerdap” najveća hidroelektrana u sistemu Elektroprivrede Srbije, uloženo je 77 miliona evra i zamenjeno 1.200 tona opreme, tako da je njena snaga sada povećana za 52 megavata.

“Ugrađene su četiri nove najmodernije turbine, pravljene u nemačkom Ravenzburgu. kao i novi generator iz fabrike u Vajcu u Austriji. Sva četri bloka transformatora, kao i kompletna visokonaponska oprema i automatika su novi. Time je obezbeđen dugogodišnji rad centrale bez ikakvih problema, što doprinosi pouzdanosti i stabilnosti elektroenergetskog sistema Srbije”, izjavio je generalni direktor “Drinsko limskih hidroelektrana” Mijodrag Čitaković.

Čitaković je istakao i da su efekti podmlađivanja hidroelektrane na Peruću već vidljivi kroz veću proizvodnju struje, a juče je ispunjen godišnji plan ove hidroelektrane.

“U prvoj polovini ove godine ostvarena je najveća polugodišnja proizvodnja u poslednjoj deceniji, i to sa tri agregata, budući da je četvrti tada obnavljan”, naglašava Čitaković.

V.d. generalnog direktora EPS-a Aleksandar Obradović istakao je da je u situaciji kada u Srbiji četvrt veka nije izgrađena nijedna elektrana, revitalizacija HE “Bajina Bašta” jedan je od najvažnijih datuma Elektro privrede.

“Zahvaljujući revitalizaciji proizvodnja električne energije biće veća za onoliko koliko bi ostvarila jedna nova HE od 52 megavata.Radni vek HE “Bajina Bašta” biće produžen za 30n do 40 godina”, rekao je Obradović i najavio pripreme za početak revitalizacije elektrane Zvornik, čime će njena proizvodnja biti povećana za 15 odsto.

Nosilac radova na revitalizaciji HE “Bajina Bašta” bila je austrijska kompanija “Andrik hidro”.

Kao podizvođači radile su domaće firme – Institut “Mihajlo Pupin”,ABS Minel transormatori, Goša, Sever i firme iz Bajine Bašte. Radovi su finansirani većim delom sredstvima Elektroprivrede Srbije i kreditom nemačke KFW banke od 30 miliona evra.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!