Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:Akcije će vredeti...

Srbija:Akcije će vredeti samo ako EPS bude dobro radio

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Elektroprivreda Srbije će u prvom kvartalu ove godine sigurno postati akcionarsko društvo, navela je ovih dana ministarka energetike Zorana Mihajlović i poručila da će to će omogućiti da građani dobiju besplatne akcije tog preduzeća.

Dobar poznavalac domaćeg finansijskog tržišta, broker Nenad Gujaničić objašnjava da bi to bilo dobro ne samo za buduće akcionare EPS-a, već i za razvoj tržišta kapitala, kao i za samu kompaniju. Ipak, on upozorava da nikako ne bi smelo da se ponovi ono što se desilo sa besplatnim akcijama Telekoma koje su građanima podeljene pre maltene dve godine, ali im još uvek nije dozvoljeno da njima trguju.

– Rano je još govoriti o proceni vrednosti EPS-a i o ceni budućih akcija, ali se može govoriti o proceni poslovanja kompanije: ako se sprovede reorganizacija i profesionalizacija upravljanja i ako EPS prestane da obavlja socijalnu funkciju, to jest ukoliko cena struje postane tržišna, onda svakako možemo govoriti da je reč o kompaniji sa ogromnim potencijalom – kaže Gujaničić u razgovoru za naš list.

S takvom ocenom se slaže i ministarka Mihajlović koja kaže da je u poređenju s drugim javnim preduzećima EPS odmakao u reformama, ali da, po njenom mišljenju, mora da bude efikasniji.

– EPS je kompanija koja može da ima odličnu vrednost akcija, to je jedna zaokružena celina i preduzeće koje ima izbalansiran odnos hidro i termo kapaciteta za prodizvodnju i regionalno je dobro postavljeno – ocenila je.

Sve je to lepo, kaže Gujaničić, samo da ne bude kao u slučaju Telekoma.

– Kada je reč o tim akcijama, njih ni ne možemo nazvati vrednosnim papirima u pravom smislu te reči jer ne možemo da ih utržimo – objašnjava naš sagovornik. On dodaje da će i u slučaju EPS-a, baš kao što je to bilo sa Telekomom, i među građanima i među političarima, biti protivnika izlaska kompanije na berzu jer se taj potez uvek poistovećuje sa prodajom preduzeća. Ali, dodaje, moguće je izvesti kompaniju na berzu, a da ona ne bude prodata – to je urađeno sa Aerodromom “Nikola Tesla”.

– Takođe, argument protiv je da se izlaskom na berzu manjinskog paketa akcija snižava cena kompaniji pre prodaje. Ali, jasno je da bi cena pala i da se prodaje cela kompanija jer bi budući vlasnik pročešljljao poslovanje uzduž i popreko – objašnjava Gujaničić.

Podsetimo, akcije Telekoma “Srbija” podeljene su građanima i zaposlenima u tom preduzeću još u maju 2012. godine, ali im nikada nije omogućeno da njima trguju. Akcije je tada “dobilo” 4,8 miliona građana a svaki je stekao pravo na paket čija je nominalna vrednost 70 evra. Drugu vrstu paketa dobilo je blizu 40.000 zaposlenih, bivših radnika i penzionera kompanije – njihovi paketi vrede 200 evra po godini staža provedenih u preduzeću. U javnosti je tada preovladao stav da su akcije podeljene samo zato da bi se prikupili glasovi na izborima koji su usledili vrlo brzo.

– Naravno, moguće je da se sve ovo radi zbog izbora jer EPS ima ogroman broj potencijalnih akcionara. Kada se saberu svi radnici, bivši zaposleni i penzioneri EPS-a, to je možda i blizu 100.000 ljudi koji bi mogli da dobiju ozbiljnije pare – kaže Gujaničić.

Podsetimo, isprva je bilo predviđeno da građani dobiju besplatne akcije šest velikih državnih kompanija: NIS-a, EPS-a, Telekoma, Aerodroma, “Galenike” i “Jata”. Poslednje od ovih preduzeća više ne postoji, “Galenika” je u ogromnim finansijskim dubiozama, a građani su suštinski do danas dobili tek pet akcija NIS-a (aktuelna cena 4.700 dinara) i po jednu akciju Aerodroma (jučerašnja vrednost 501 dinar).

V. Čvorkov

Stotinak evra?

Kolika bi mogla biti vrednost paketa akcija EPS-a koji će građani dobiti praktično je nemoguće spekulisati, jer se procene o vrednosti kompanije kreću od nekoliko pa do 12 milijardi evra, što su sasvim neprecizne računice. U brokerskoj kući “Sinteza” su, na primer, procenili da EPS vredi između tri i četiri milijarde evra, pa da bi shodno tome građanima pripalo po stotinak evra. Ono što je siguno je da će vrednost EPS-a i njegovih akcija u najvećoj meri zavisiti od cene struje i kvaliteta upravljanja.

Izvor Dnevnik

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: MK Fintel Wind proširuje vetropark Košava za 36 MW novim turbinama

MK Fintel Wind planira proširenje vetroparka Košava, povećavajući kapacitet za 36 MW u naredne dve godine instalacijom 10 dodatnih vetroturbina. Trenutno, vetropark Košava, koji ima 20 operativnih turbina sa ukupnim kapacitetom od 69 MW, značajno doprinosi proizvodnji čiste energije u...

Region: Izgradnja gasovoda Severna Makedonija – Grčka počinje ovog proleća

Izgradnja novog gasovoda koji će povezati Severnu Makedoniju i Grčku trebalo bi da počne početkom ovog proleća. Projekat je dodeljen slovačkoj kompaniji Rapid Build nakon tendera koji je sprovela državna energetska kompanija Severne Makedonije, Nomagas. Prema informacijama vlasti Severne Makedonije,...

Mađarska: ABO Energy obezbedio dugoročno finansiranje od Berenberg banke za solarne projekte od 55 MW

Nemački developer obnovljivih izvora energije, ABO Energy, obezbedio je dugoročno finansiranje od banke Berenberg iz Hamburga kako bi podržao izgradnju tri solarne elektrane u Mađarskoj, ukupnog instaliranog kapaciteta od 55 MW. Prema saopštenju banke, finansiranje se obezbeđuje kroz Berenbergove Green...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!