Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Zeleni Srbije...

Srbija: Zeleni Srbije predlažu Skupštini novi zakon o zabrani nuklearki

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Stranka Zeleni Srbije saopštila je danas da je Narodnoj skupštini predala Predlog zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana u Srbiji.

“Izgradnjom nuklearnih elektrana bi bila ugrožena ekološka bezbednost i ekonomija Srbije”, navodi se u saopštenju i podseća da je prethodni Zakon o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana, koji je prestao da važi, a koji je poznat i kao “moratorijum na nuklearke”, donet još u SFRJ 1989. godine i trajao je 25 godina.

Zeleni Srbije ističu da je zakon neophodno doneti radi zaštite života i zdravlja ljudi, očuvanja životne sredine i prirodnih resursa od nuklearnog rizika i štetnog dejstva jonizujućih zračenja, koji se mogu javiti pri radu nuklearno-energetskih postrojenja, odnosno pri proizvodnji, korišćenju i odlaganju radioaktivnog nuklearnog otpada i materijala.

“Građani bi eventualnom izgradnjom bili uvučeni u ekonomsko dužničko ropstvo iz koga se nikada ne bi izvukli. Srbija ne ume i ne može da pravi nuklearno gorivo, niti da prerađuje isluženo gorivo, niti ima gde da odlaže nuklearni otpad”, piše u saopštenju.

Zeleni tvrde da Srbija ima veliki potencijal za razvoj zelene energije, ali i potrebu da transformiše energetski sistem u pravcu čistih, bezbednih, decentralizovanih i obnovljivih izvora energije.

Stranka podseća da Srbija gubi i do 25 odsto energije, a istovremeno ima ogromni potencijal u biomasi, energiji vetra, sunca i geotermalne energije, zbog čega se što pre država mora okrenuti zelenim tehnologijama i decentralizovanim obnovljivim izvorima energije.

Zeleni Srbije tvrde da zaštita životne sredine i obnovljivi izvori energija nisu smetnja ekonomskom rastu već prilika za razvoj kroz otvaranje novih radnih mesta, zelenih proizvodnih pogona i mnoštva porodičnih radionica.

Iz te stranke podsećaju da je 2011. godine Ustavni sud odbacio inicijativu za ocenu ustavnosti zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana i ocenio da je “osporeni zakon donet u funkciji zaštite životne sredine od nuklearnog rizika i štetnog dejstva jonizujućih zračenja”, kao i da moratorijum “nema protivustavnog ograničenja slobode preduzetništva i slobode konkurencije na tržištu s obzirom da je zakonodavac Ustavom ovlašćen i da zakonom ograniči slobodu preduzetništva radi zaštite zdravlja ljudi, životne sredine i prirodnih bogatstava i radi bezbednosti Republike Srbije.”

Zeleni ističu kako su ankete pokazale da je više od 85 odsto građana Srbije protiv izgradnje nuklearki i nuklearne energije.

Izvor; Blic

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!