Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: Veliki potencijali...

Srbija: Veliki potencijali za razvoj rudarstva

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izjavio je danas da Srbija ima veliki potencijal za razvoj rudarstva, naročito kada je u pitanju razvoj nalažišta koji bi privukao investitore.

Od velike pomoći mogao da bi, kada je reč o razvoju nalazišta, da bude zakonodavni okvir koji bi podstakao investitore da ulažu u tu oblast u Srbiji.

“Moramo da napravimo zakonodavni okvir i ambijent primamljiv za investitore koji će da ulože svež kapital i otvore nove rudnike. Otvaranje novih rudnika je važno zbog toga što ćemo dobiti investicije, ali i nova radna mesta i unapredićemo intrastrukturu”, kazao je Antić za RTV Pink.

On je kazao da Srbija ima ozbiljna nalažista, prevashodno u Istočnoj Srbiji, ali i Zapadnoj Srbiji, ali i da državno rudarstvo ne može više biti jedini i isključivi investitor.

On je kazao i da je biomasa jako slabo iskoricćena, ali da ima dosta potencijala za razvoj biomase kao energenta.

Upitan o statusu rudnika “Resavica”, Antić je kazao da je situacija veoma kompleksna i da rešavanje njihovog statusa iziskuje dosta rada i energije.

“Mi kao vlada u celini i resorna ministarstva ulažemo napore da poboljšamo situaciju. Značajno je to što smo pri kraju pregovora za nabavku opreme i poboljšanje procesa eksplotacije uglja u rudnicima Soko i Rembas, gde bi sa investicijom od 10-ak miliona evra mogli da dupliramo proizvodnju uglja”, rekao je Antić.

Kada je reč o rudniku Štavalj, ministar je kazao da “ima ozbiljno zaintersovanih i da je u toku faza planiranja i pronalaženja pravnog okvira kako taj posao može da se realizuje”.

On je naveo da je problem što rudari rade u sredinama koje su najčešće nerazvajijene, a tehnologija sa kojom se radi je zastarela i u nju nije investirano godinama.

“Ukoliko bi uspeli da poboljšamo pre svega tehnologuju u tim rudnicima koje imaju potencijal i zalihe uglja, napravili bismo ozbiljan iskorak”, rekao je Antić.

Potencijal je, kako kaže, u razvoju nalazišta.

“Ako nađemo partnera da se poboljša proizvodnja uglja i ukoliko bi sve to naslonili na izgradnju neke termoelektrane koja je potrebna u tom delu Srbije, a koju će pratiti najsavremenije tehnološko rešenje i najviše standarde u zaštiti životne sredine, mi bi daleko popravili tu situaciju”, rekao je Antić.

Upitan zašto se Zakon o rudarstvu i geološkim nalažistima menja, on je kazao da je cilj da se podstakne razvoj te oblasti.

Zakon će biti podsticaj za investitore, ubrzava procedure i podstiče ih da ulažu u istražne aktivnosti i olakšava administrativne stvari sa kojima se investitori suočavaju, rekao je ministar.

“Verujem da smo napravili dobar zakon i da će on rezultirati napretku”, dodao je Antić.

Upitan da li će biti poskupljenja goriva, ministar je odgovorio da nema najave poskupljenja, već da je u pitanju uvođenje dodatne akcize koja je deo paketa koji radimo sa MMFo-m, a čiji je cilj da se obezbede dodatna sredstva u budzetu u najvećoj meri, kako ne bi od građana naplaćivali skupu taksu za javni servis.

“To je neizbežno, ali gledamo, pravimo kalkulacije i videćemo u kojoj meri će ta akciza pogoditi građane i kako da napravimo da to bude optimalno u odnosu na različite vrste derivata”, kazao je Antić.

Izvor; RTV

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija obezbedila garanciju za kredit od 67 miliona evra za obnovu Vlasinskih hidroelektrana

Vlada Srbije je potpisala ugovor sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) kako bi obezbedila garanciju za kredit u iznosu od 67 miliona evra za obnovu Vlasinskih hidroelektrana. Kredit, koji je dostupan tokom petogodišnjeg perioda, omogućava korisniku da...

Grupa Copelouzos ubrzava projekat elektroenergetske interkonekcije između Egipta i Grčke u vrednosti od 4,2 milijarde evra

Grupa Copelouzos ubrzava razvoj podmorske elektroenergetske interkonekcije sa Egiptom u vrednosti od 4,2 milijarde evra, sa planom da izgradnja bude završena i operacije počnu do 2030. godine. Interkonekcija, poznata kao GREGY, već je privukla značajno interesovanje evropskih banaka za potencijalno...

Grčka: Domaća potrošnja gasa porasla za 30% u 2024. godini, uzrokovano potražnjom za proizvodnjom električne energije

Prema podacima operatora za prenos prirodnog gasa u Grčkoj, DESFA, domaća potrošnja gasa zabeležila je značajan porast od 30,03% u 2024. godini, sa 50,91 TWh u 2023. na 66,2 TWh. Glavni faktor ovog rasta bila je značajna potražnja za proizvodnjom...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!