Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija: U narednom...

Srbija: U narednom periodu će biti određena nova cena električne energije za privredu i domaćinstva

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Aktuelna cena električne energije neće dugo potrajati i u narednom periodu će biti određena nova još skuplja i za privredu i za domaćinstva, piše Demostat.

Pozivajući se na svoja saznanja u izvorima bliskim Vladi Srbije, Demostat navodi da je cilj nadležnih da cenu struje za privredu dižu u etapama u ukupnom iznosu od 70 odsto.

Kampanja će trajati dok se ne ispuni cilj da ukupan procenat poskupljenja kojim će biti opterećena privreda iznosi planiranih 70 odsto, navodi Demostat.

Demostat navodi da je ova njihova informacija potvrđena u izjavi premijerke Brnabić Radio-televiziji Srbije da tokom krize mora da se štiti privreda subvencionisanom cenom i struje i gasa kako bi ona bila konkurentna.

„Iz izrečenog je potpuno jasno da u Vladi pod ‘zaštitom privrede’ i ‘subvencionisanom cenom’ podrazumevaju da se njena cena za preduzeća diže postepeno. Dakle, po principu rasta cena o kome je pisao Demostat“, navedeno je u tekstu.

To što nadležni vide kao svoju „pomoć“ privredi, preduzetnici pak smatraju novim nametom u kriznim uslovima koji ugrožava egzistenciju njihovih preduzeća i zaposlenih u njima.

Prema mišljenju stručne javnosti potpuno izvestan epilog svakog poskupljenja struje za privredu je taj da će vlasnici preduzeća, kako bi nadoknadili troškove i ostvarili željeni profitt, povećati cene svojih proizvoda i usluga, dodaje Demostat.

U praksi, kako se u tekstu navodi, to znači da će i taj ceh, kao krajnji potrošači, platiti građani Srbije. Svako novo poskupljenje dovodi do inflatornog udara što stvara velike probleme kako građanima tako i državi.

Kada je pak reč o najavljenom poskupljenju struje za domaćinstva potpuno je jasno da će to negativno uticati, odnosno izazvati smanjenje i onako niskog životnog standarda građana u kriznim uslovima nastalim usled epidemije koronavirusa i ruske vojne intervencije u Ukrajini.

Podsećanja radi, dodaje Demostat, poslednji put struja za domaćinstva poskupela je 1. septembra u iznosu od 6,5 odsto.

Demostat navodi da je svojim nedavnim gostovanjem na RTS Brnabić potvrdila njihovu „ekskluzivnu informaciju“ od 20. septembra.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EMS pokreće tender za automatizaciju procesa izdavanja odobrenja koristeći veštačku inteligenciju

Elektromreža Srbije (EMS), operator elektroenergetskog sistema, pokrenula je javni tender za razvoj studije izvodljivosti koja će se fokusirati na automatizaciju procesa izdavanja odobrenja korišćenjem tehnologije veštačke inteligencije (AI). EMS, koji ima javnu vlast u zemlji, zakonski je obavezan da izdaje...

Srbija: EPS suočen sa rastućim troškovima nabavke i opadajućim profitima usled energetskih izazova u 2024. godini

Državno preduzeće za energetiku Srbije, EPS, potrošilo je približno 370 miliona evra na nabavku električne energije u prva tri kvartala 2024. godine, što predstavlja značajan porast u odnosu na 213 miliona evra tokom istog perioda prošle godine. Povećanje troškova...

Srbija: Instalacija solarnih panela u toku na solarnoj elektrani Petka

Instalacija solarnih panela trenutno je u toku na solarnoj elektrani Petka, koja se nalazi na lokaciji od 11,6 hektara. Po završetku, elektrana će imati instalirani kapacitet od 9,75 MW i očekuje se da će godišnje proizvoditi 15,6 GWh električne...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!